Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Klimatický rating: Nejlepší je Francie, nejhorší Saudská Arábie

Na nedávné konferenci COP 22 v marockém Marakéši (7. až 18. 11. 2016) zveřejnila německá nevládní organizace GermanWatch stupnici států podle toho, jak se jim daří v boji s klimatickými změnami. Hodnotilo se celkem 61 zemí, které dohromady produkují přibližně 90 % světových emisí oxidu uhličitého. Nejlépe si podle GermanWatch vede Francie, na opačném konci žebříčku je Saudská Arábie. Česko se umístilo na 24. místě, daleko za námi je ale například i „zelené“ Rakousko, které je až 41.

Fotogalerie (1)
Obří ropná rafinerie těsně vedle vídeňského letiště nejen nepřispívá k bezpečnosti, ale jistě je i zdrojem nezanedbatelných emisí... (Zdroj Shutterstock)

Ani letos, stejně jako loni, nezískala žádná z hodnocených zemí rating „velmi dobrý“. Ve skupině s hodnocením „dobrý“ vyšla jako nejlepší Francie, která získala 66 ze sta možných bodů. Následovalo Švédsko a Británie. Všechny tři státy mají ve svém energetickém mixu podstatný podíl jaderné energie: Francie 76,9 %, Švédsko 41,5 %, UK 17,2 %. Skupinu s hodnocením „dobrý“ uzavírá sedmnácté Chorvatsko. Nejpočetnější je skupina s ratingem „průměrný“ na čele s Rumunskem, kterou uzavírá třiatřicáté Španělsko. Patří do ní také Česko, jemuž patří čtyřiadvacáté místo a 59 ze sta možných bodů. Země od 34. po 48. místo mají rating „špatný“. Do této kategorie se dostalo například Polsko, evropská uhelná velmoc, které navíc novým zákonem zkomplikovalo výstavbu větrných elektráren. Ještě hůř dopadlo Rakousko - země, všeobecně vnímaná jako ekologicky přívětivá, skončila až jednačtyřicátá.

Rakousko se zlobí

Výsledek popudil rakouského ministra životního prostředí Andrä Ruprechtera. „Stalo se už špatnou tradicí, že organizace GermanWatch nás na každé klimatické konferenci hodnotí negativně,“ uvádí v rozhovoru pro list Kurier. Podle něj je naprosto nesrozumitelné, jak GermanWatch k takovému nelichotivému závěru dospěla. Vždyť lépe dopadlo i Německo (29. místo), které má sice nejvíce větrných elektráren v Evropě, ale kvůli odstavování jaderných elektráren musí stavět nové uhelné a chystá se v elektrárnách spalovat hnědé uhlí až do roku 2045.

Jak se klimatický rating stanovuje

GermanWatch vysvětluje, že rating se z 80 % odvíjí od dobře měřitelných indikátorů emisí: jaký je jejich objem, kolik činí v přepočtu na obyvatele a jak se je každý rok daří omezovat. Zbylých 20 % ratingového skóre tvoří hodnocení národní klimatické politiky dané země. K ní se pomocí podrobné ankety vyjadřuje kolem 280 expertů z celého světa. Na tuto část hodnocení zřejmě doplatilo nejen Rakousko, ale ještě více Dánsko, které bylo pět let po sobě na čele žebříčku. Letos ale členové expertního panelu usoudili, že nová vláda v Kodani přestala aktivně podporovat dosažení předchozích cílů. A tak se Dánsko, které má největší instalovaný výkon větrných elektráren v přepočtu na obyvatele, propadlo až na 13. místo.

Žebříček uzavírají země s hodnocením „velmi špatný“, k nimž GermanWatch řadí například Bělorusko, Estonsko, Rusko, ale také Kanadu či Kazachstán a vůbec jako poslední Saúdskou Arábii s ratingem 25 ze sta možných.

Zdroje

https://kurier.at/politik/ausland/andrae-rupprechter-zum-klimagipfel-da-kritisieren-die-gruenen-sich-selber/231.394.309

http://germanwatch.org/en/download/16484.pdf

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail