TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Na nedávné konferenci COP 22 v marockém Marakéši (7. až 18. 11. 2016) zveřejnila německá nevládní organizace GermanWatch stupnici států podle toho, jak se jim daří v boji s klimatickými změnami. Hodnotilo se celkem 61 zemí, které dohromady produkují přibližně 90 % světových emisí oxidu uhličitého. Nejlépe si podle GermanWatch vede Francie, na opačném konci žebříčku je Saudská Arábie. Česko se umístilo na 24. místě, daleko za námi je ale například i „zelené“ Rakousko, které je až 41.
Ani letos, stejně jako loni, nezískala žádná z hodnocených zemí rating „velmi dobrý“. Ve skupině s hodnocením „dobrý“ vyšla jako nejlepší Francie, která získala 66 ze sta možných bodů. Následovalo Švédsko a Británie. Všechny tři státy mají ve svém energetickém mixu podstatný podíl jaderné energie: Francie 76,9 %, Švédsko 41,5 %, UK 17,2 %. Skupinu s hodnocením „dobrý“ uzavírá sedmnácté Chorvatsko. Nejpočetnější je skupina s ratingem „průměrný“ na čele s Rumunskem, kterou uzavírá třiatřicáté Španělsko. Patří do ní také Česko, jemuž patří čtyřiadvacáté místo a 59 ze sta možných bodů. Země od 34. po 48. místo mají rating „špatný“. Do této kategorie se dostalo například Polsko, evropská uhelná velmoc, které navíc novým zákonem zkomplikovalo výstavbu větrných elektráren. Ještě hůř dopadlo Rakousko - země, všeobecně vnímaná jako ekologicky přívětivá, skončila až jednačtyřicátá.
Rakousko se zlobí
Výsledek popudil rakouského ministra životního prostředí Andrä Ruprechtera. „Stalo se už špatnou tradicí, že organizace GermanWatch nás na každé klimatické konferenci hodnotí negativně,“ uvádí v rozhovoru pro list Kurier. Podle něj je naprosto nesrozumitelné, jak GermanWatch k takovému nelichotivému závěru dospěla. Vždyť lépe dopadlo i Německo (29. místo), které má sice nejvíce větrných elektráren v Evropě, ale kvůli odstavování jaderných elektráren musí stavět nové uhelné a chystá se v elektrárnách spalovat hnědé uhlí až do roku 2045.
Jak se klimatický rating stanovuje
GermanWatch vysvětluje, že rating se z 80 % odvíjí od dobře měřitelných indikátorů emisí: jaký je jejich objem, kolik činí v přepočtu na obyvatele a jak se je každý rok daří omezovat. Zbylých 20 % ratingového skóre tvoří hodnocení národní klimatické politiky dané země. K ní se pomocí podrobné ankety vyjadřuje kolem 280 expertů z celého světa. Na tuto část hodnocení zřejmě doplatilo nejen Rakousko, ale ještě více Dánsko, které bylo pět let po sobě na čele žebříčku. Letos ale členové expertního panelu usoudili, že nová vláda v Kodani přestala aktivně podporovat dosažení předchozích cílů. A tak se Dánsko, které má největší instalovaný výkon větrných elektráren v přepočtu na obyvatele, propadlo až na 13. místo.
Žebříček uzavírají země s hodnocením „velmi špatný“, k nimž GermanWatch řadí například Bělorusko, Estonsko, Rusko, ale také Kanadu či Kazachstán a vůbec jako poslední Saúdskou Arábii s ratingem 25 ze sta možných.
Zdroje
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...