(391) Medicína a přírodověda » Dala barbiturátům jméno slečna Barbi?
Zda barbituráty dostaly svůj název podle jména sv. Barbory nebo slečny Barborky se již asi nikdy nedozvíme. Pravdou však zůstává, že – jak uvedl zhruba před sto padesáti lety francouzský filozof August Comte – není možné dobře poznat nějakou vědu, neznáme-li její historii.
(392) Bez zařazení » Další cesta k čisté energii?
Není sporu o tom, že spalování fosilních paliv představuje pro zemské klima problém. Jaké jsou ale alternativy? Jaderná energie je drahá, obnovitelné zdroje nespolehlivé, vývoj vhodných baterií vzdálený.
(393) Jaderná fyzika a energetika » Další detektor jaderné fakulty ČVUT právě vylétl na oběžnou dráhu!
Od čtvrtka 13. ledna 2022 je na oběžné dráze Země detektor Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Je to už druhý detektor, který vyvinuli a vyrobili vědci z Katedry fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) ve spolupráci s firmou escAerospace.
(394) Jaderná fyzika a energetika » Další etapa hledání hlubinného úložiště splněna
ÚJV Řež letos v červnu úspěšně dokončila šestiletý projekt pro podporu hodnocení bezpečnosti hlubinného úložiště použitého jaderného paliva v ČR.
(395) Medicína a přírodověda » Další možná příčina růstu hladiny moří
Pomalu a téměř nepostřehnutelně se zvyšuje hladina moří a oceánů. Důvodem může být skutečnost, že moře „polykají“ tající led, nebo že má teplejší mořská voda větší objem. Existuje ale i další příčina, která může přispívat k růstu hladiny moří.
(396) Počítače a internet » Další možnosti Trackeru
V posledním díle našeho miniseriálu o měření pomocí počítače si ukážeme, jak změřit rozměry malých, ale i velkých těles. Jako příklad nám poslouží tuha z mikrotužky. Pokud bychom chtěli změřit její tloušťku, potřebovali bychom mikrometr, nebo alespoň posuvné měřidlo.
(397) Astronomie » Další sluneční záhada
Nejnovější pozorování provedená na Švédském slunečním dalekohledu (SST), který se nachází na kanárském ostrově La Palma, odhalila novou záhadu sluneční fyziky.
(398) Jaderná fyzika a energetika » Další vybavení pro ITER
Při stavbě termojaderného reaktoru ITER se uplatní jednak obrovské mnohatunové části (segmenty komory, cívky toroidálního pole atd.), kterých je relativně málo, a jednak malé, kilogramové části, kterých je naopak mnoho.
(399) Obnovitelné zdroje » Dáma, která předpovídá
Největší pevninská větrná farma v Evropě Fantanele-Cogealac, která je od konce roku 2012 v provozu u pobřeží Černého moře v Rumunsku, by nemohla spolehlivě a efektivně fungovat bez řady nejrůznějších údajů.
(400) Reportáže, cestování » Dánskem za kilowatty
Dánsko nepatří k cestovatelským hitům, přestože může těm, kteří míří především za poznáním, nabídnout kromě pestré palety přírodních krás i řadu historických či technických pozoruhodností. To platí i pro energetiku – v zemi najdeme několik míst, která bezpochyby stojí za návštěvu.