Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Dá se ve vesmíru střílet z palné zbraně?

Ve vesmíru (tj. ve vzduchoprázdnu) se dá střílet ze všech zbraní od luku až po dělo, protože pokud potřebují kyslík, mají ho „ssebou" už v palivu. Dokonce i ten „lunt" – doutnák u Jabůrkova kanónu – býval nasycený ledkem, tak aby hořel dost rychle a hlavně standardní rychlostí.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Střela poletí ještě lépe než ve vzduchu, protože jí nepřekáží odpor vzduchu a letí čistě setrvačností v daném gravitačním poli. Při bitce uvnitř kosmické lodi (s vypojenými motory) letí střela po přímce, nikoli parabole. Při střelbě na jinou kosmickou loď se napřed musíme dohodnout, vůči čemu hodláme dráhu střely popisovat. Eventuální rotace střely je sice nadbytečná, ale není škodlivá, a nedojde k tzv. derivaci střely. Dělostřelecká střela stáčí rovinu svého letu doprava, protože ta je dána letem po parabole se zachovaným směrem rotace (zpočátku tedy ve směru letu, později už ne) a proměnnou dvojicí sil danou jednak odporem vzduchu působícím v „metacentru" (geometrickém středu střely, daným vnějším tvarem, nikoli rozložením hmoty, které určuje polohu těžiště), jednak tíží působící v těžišti.

Doc. Jan Obdržálek
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail