(321) Jaderná fyzika a energetika » Čínský česnek nechci…
…ale čínské cívky pro tokamak ano
Je s podivem, jak i v lidské mysli funguje inerce, neboli setrvačnost. Novodobá Čína byla synonymem laciných značek čehokoli (nejčastěji kopií). Donedávna. Přesto se stále najdou lidé, pro které je čínský česnek synonymem podřadné kvality, šmejdu a šetření za každou cenu.
(322) Jaderná fyzika a energetika » Čínský reaktor čtvrté generace dosáhl plného výkonu
Demonstrační vysokoteplotní plynem chlazený reaktor HTR-PM (High Temperature Gas-Cooled Reactor-Pebble-bed Module) s tzv. oblázkovým palivem v lokalitě Shidaowan v čínské provincii Šan-tung dosáhl svého počátečního plného výkonu se „stabilním provozem v režimu dva reaktory s jedním strojem“.
(323) Obnovitelné zdroje » Čistá energie z odpadu
Lidstvo produkuje stále víc odpadu. Podle posledních relevantních údajů je ho ročně přes dvě miliardy tun a odhady do roku 2050 naznačují nárůst o téměř 70 %.
(324) Bez zařazení » Čistí vzduch a vyrábí energii
I malá inovace může mít velký význam pro čistý vzduch. V Belgii na universitě vymysleli zařízení, které využívá sluneční záření k čištění vzduchu a produkci vodíku. Ten se může střádat a použít jako zdroj energie.
(325) Jaderná fyzika a energetika » Čistý či nečistý?
Jaderná zařízení produkují odpady. Toto konstatování asi nikoho nepřekvapí. Problém je v tom, že mezi odpady jednoznačně neaktivními (čistými) a radioaktivními existuje celá škála odpadních látek, které je nejprve nutno správně zařadit.
(326) Bez zařazení » Člověk, odpadků král
Patříte k těm, kdo nevěnují pozornost takovým věcem, jako je třídění odpadů? Nevěříte tomu, že se skutečně recyklují? Zkuste si udělat malý test. Během jednoho týdne zkuste třídit všechno, co budete vyhazovat.
(327) Medicína a přírodověda » Co budou lidé jíst kolem roku 2050?
V roce 1970 získal americký biolog Norman Borlaug Nobelovu cenu. Je považován za otce zelené revoluce, která zachránila před hladověním více než miliardu lidí. Díky ní se za 25 let v mnoha částech světa více než zdvojnásobila produkce obilovin.
(328) Fyzika a klasická energetika » Co bylo před energetickou krizí
Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.
(329) Fyzika a klasická energetika » Co chybí v Guinessově knize rekordů
Chybí tam kapitola teplárenství. Je to škoda, protože by tam jinak zcela určitě byl tepelný napáječ Mělník – Praha.
(330) Recenze » Co chystá Mensa ČR?
· Byla vyhlášena literární soutěž "O loutnu barda Marigolda". Tato soutěž je vyhlašována každoročně v kategoriích vědecká fantastika, fantasy, horror a pohádka. Soutěže se mohou zúčastnit mladí spisovatelé do 18 let (včetně) i starší autoři (19-26 let) ve zvláštní kategorii.