Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Čínský reaktor čtvrté generace dosáhl plného výkonu

Demonstrační vysokoteplotní plynem chlazený reaktor HTR-PM (High Temperature Gas-Cooled Reactor-Pebble-bed Module) s tzv. oblázkovým palivem v lokalitě Shidaowan v čínské provincii Šan-tung dosáhl svého počátečního plného výkonu se „stabilním provozem v režimu dva reaktory s jedním strojem“. Elektrárna je vybavena dvěma malými reaktory (každý o výkonu 250 MWt), které pohánějí jednu parní turbínu o výkonu 210 MWe. Je vlastněna konsorciem vedeným společností China Huaneng (47,5 %), dceřinou společností China National Nuclear Corporation (32,5 %) a Institutem jaderných a nových energetických technologií univerzity Tsinghua (20 %), která je lídrem v oblasti výzkumu a vývoje.

Fotogalerie (1)
Velín reaktoru HTR-10 na Univerzitě Tsinghua (zdroj: Wikimedia CC BY-SA 2.0, Petr Pavlicek, IAEA)

První ze dvou reaktorů dosáhl kritičnosti (tj. plně kontrolované stabilní řízené štěpné reakce) již v září 2021, druhý v listopadu 2021 a od prosince dodávaly elektřinu do sítě. Reaktory používají jako chladivo helium (resp. směs helia a vzduchu o tlaku 8.9 MPa a jako moderátor grafit. Každý reaktor je naplněn více než 245 000 sférickými palivovými články („oblázky“) o průměru 60 mm a obsahu 7 g uranového paliva obohaceného na 8,5 %. Každý oblázek má vnější vrstvu z grafitu a obsahuje asi 12 000 čtyřvrstvých keramikou potažených palivových částic rozptýlených v matrici grafitového prášku. Palivo má vysoké inherentní bezpečnostní vlastnosti, to znamená, že je z fyzikálního principu bezpečné. Bylo prokázáno, že zůstává neporušené a uzavírá v sobě štěpné produkty i při teplotách až 1 620 °C, tedy mnohem vyšších, než by se vyskytly i při hypotetických extrémních haváriích.

Podle Čínské asociace pro jadernou energii všechny systémy fungují spolehlivě a demonstrační projekt reaktoru čtvrté generace splnil projektové funkce. Nyní může následovat projekt určený pro plný komerční provoz.

Lu Hua Quan, předseda Ústavu jaderného výzkumu Huaneng Company vysvětluje: „Reaktory typu HTR dosahují nejvyšších provozních teplot ze všech existujících typů reaktorů a mohou poskytovat teplo pro průmyslové či chemické provozy. V blízké budoucnosti se mohou používat jako nová generace pokročilých reaktorů pro malé a střední modulární jaderné jednotky nejen v Číně. Jsou vhodné pro oblasti s nedostatkem vody a pro země s elektrizační soustavou, která by „neunesla“ velké tisícimegawattové reaktory. Mohou dodávat teplo o vysokých parametrech do provozů, které chtějí snížit své uhlíkové emise.

HTR-PM je dalším projektem po čínském China HTR-10, vysokoteplotním plynem chlazeném reaktoru o tepelném výkonu 10 MWt v Institutu jaderných a nových energetických technologií Tsinghua University, který byl spuštěn v r. 2000 a dosáhl plného výkonu v r. 2003. Čína už pracuje na návrhu  verze HTR-PM600, který bude mít jednu 650MW turbínu poháněnou šesti reaktorovými moduly.

Na stejné lokalitě v Shandongu pracují také dva 1 500MW reaktory CAP1400 vyvinuté ve spolupráci s Westinghouse.

Poznámka: O reaktorech s „oblázkovým“ palivem jsme psali již zde https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/495-v-cine-vyrusta-nejmodernejsi-reaktor a počítá s ním i projekt malého českého reaktoru Energy Well https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/2787-energy-well-studna-energie.

Zdrojhttps://www.world-nuclear-news.org/Articles/China-s-demonstration-HTR-PM-reaches-full-power

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Startuje další fyzikální soutěž Vím proč

Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail