Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Lidstvo produkuje stále víc odpadu. Podle posledních relevantních údajů je ho ročně přes dvě miliardy tun a odhady do roku 2050 naznačují nárůst o téměř 70 %. Kromě toho, že celý svět řeší problém „kam s ním“, jsou skládky mimo jiné také zdrojem více než 5 % celosvětových emisí skleníkových plynů. Podle vědců by investice do příslušných technologií mohly přeměnit ekonomické a ekologické problémy s odpadem v čistá energetická, ale i sociální aktiva. Zhruba jedna třetina odpadů pochází ze zemí s vysokými příjmy, které představují pouhých 16 % světové populace. Problémy s odpady však mají největší dopad na komunity s nízkými příjmy. Čistá energie z odpadů proto může podle vědců nejen přispět k dekarbonizaci sektorů s vysokými emisemi, ale i vytvářet dobře placená pracovní místa.
Evropský projekt ve stadiu studie
Evropským lídrem ve vývoji nových technologií zpracování komunálních a biologických odpadů je španělská skupina Naturgy. Úzce spolupracuje mimo jiné i s australskou inovativní společností Wildfire Energy, která vyvinula a v pilotním provozu v závodě v Brisbane už ověřuje patentovanou technologii MIGH. Jde o řízené spalování komunálního odpadu v reaktoru se vstřikováním kyslíku, při němž vzniká tzv. syngas, syntetický plyn obsahující vodík a oxid uhelnatý. Posledním stupněm je separace vodíku pro použití v průmyslu i jako paliva pro automobily.
Studii prvního projektu MIGH ve Španělsku má Naturgy předložit příští rok. Zároveň zkoumá i možnosti využití v dalších lokalitách jinde v Evropě. Firma byla ve Španělsku první, která do sítě začala dodávat plyn získaný ze skládek odpadu. V současné době provozuje dva závody na výrobu biometanu v oblasti Barcelony, třetí chce spustit během nadcházejících měsíců ve Vila-Sana v provincii Lleida a současně probíhá schvalovací proces pro další dva závody ve Valencii. Naturgy chce dosáhnout na výrobu až 160 TWh ročně, což odpovídá 40 % poptávky po plynu v celém Španělsku. Aktuálně má v různých fázích vývoje více než 60 projektů a její celkové investice za první polovinu letošního roku dosáhly 839 milionů EUR (téměř 21 miliard korun), což je o 16 % více než loni.
Americké granty na přeměnu odpadu v energii
V USA začalo realizovat grantový program na podporu vývoje a nasazování technologií přeměny odpadu v čistou energii tamní ministerstvo energetiky. Částka 46 milionů USD, což je v přepočtu více než jedna miliarda korun, bude rozdělena do čtyř oblastí: zpracování komunálního pevného odpadu, vývoj mikrobiálních buněk, katalytické procesy, výroba energie z organického odpadu. Peníze jdou především do univerzit, vládních a městských firem, ale dosáhnou na ně i soukromé subjekty. Ministerstvo v první etapě udělilo 29,5 milionu dolarů 15 projektům na podporu vývoje katalyzátorů pro výrobu biopaliv. Dotace obdrží například Michigan State University na vývoj technologie získávání biogenních materiálů a plastů z tuhého komunálního odpadu. Na grant dosáhne také projekt Gas Technology Institute, neziskové organizace z Illinois, která zkoumá využití odpadů pomocí umělé inteligence.
Řasy se živí oxidem uhličitým a zároveň jsou zdrojem uhlíku jako biomasa
Mezi podpořenými projekty je i systém řízené fotosyntézy kutur mikrořas vychytávajících oxid uhličitý ze spalin elektráren, který vyvíjejí vědci University of Maryland. Vzniklá biomasa vodních řas pak bude použita např. jako hnojivo. Celá řada dalších podpořených projektů je zaměřena na využití uhlíku, který vzniká při produkci mořských řas jako energetické biomasy. San Diego University získala grant na zkoumání možností energetického využívání sinic rodu Spirulina, které jsou považovány za nadějné krmivo pro hospodářská zvířata a používají se také jako potravní doplněk lidské stravy. Státní univerzity v Severní Karolíně a Alabamě získaly dotace na vývoj technologií výroby udržitelného leteckého paliva z mořských řas a dřevního odpadu. Cílem je vyrobit do roku 2030 nejméně 11 miliard litrů.
Zdroje:
https://www.world-energy.org/article/36422.html
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666821123000510
https://www.energylivenews.com/2023/10/23/uk-unveils-recycling-and-waste-regulation-reforms
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.