
(2521) Astronomie » Těsně nás mine planetka 2012 DA14
Planetka s nepoetickým názvem 2012 DA14 je podle názoru astronomů naprosto tuctovým kusem meziplanetární hmoty. Nevyniká ani složením, ani velikostí. Naopak, s průměrem přibližně 45 metrů je vlastně docela zanedbatelným vesmírným objektem.

(2522) Jaderná fyzika a energetika » Těsnění – maličkosti obrovského významu
Každý ví, že v jaderné energetice je prvořadou otázkou bezpečnost. Pokud se v médiích objeví slovo „únik“, vždy se stane slovem poplašným, v drtivé většině případů zbytečně. Poďme se podívat na otázku těsnění v jaderné energetice – tedy na zabezpečení veškerých zařízení proti úniku kapalin a plynů – blíže.

(2523) Jaderná fyzika a energetika » Test kontejnerů pro přepravu jaderného paliva z výzkumných reaktorů do USA
ÚJV Řež úspěšně otestovala nový univerzální kontejner pro přepravu použitého jaderného paliva z výzkumných reaktorů typu MTR a TRIGA.

(2524) Jaderná fyzika a energetika » Testování těsnosti kontejnmentu
Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou v rámci letošní odstávky na prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

(2525) Medicína a přírodověda » Teta Plíseň, strýček Kvasinka
Jsou všude kolem nás: ve vzduchu, v prachu, v hlíně, v potravinách.... I v nás samotných. Žijí s námi. Ale běda, pokud se oslabí naše imunita – pak se z nich stane náš nepřítel. Při souboji se zvýšeným výskytem plísňových a kvasinkových onemocnění vědci narazili na jednu vážnou překážku: jsou to naši příbuzní a jsou nám podobné!

(2526) Fyzika a klasická energetika » Těžba hnědého uhlí z ptačí perspektivy. Jak se v průběhu let mění české lomy?
Hnědé uhlí se dnes na území Česka těží v mnohem menším rozsahu než v druhé polovině minulého století. Těžký průmysl však podobu lomů v Severočeské pánvi neustále dynamicky přetváří.

(2527) Fyzika a klasická energetika » Těžba ropy – na řadě je Arktida
Koncem srpna 2010 – jen několik týdnů po utěsnění havarované vrtné plošiny Deepwater Horizon – byly v grónských arktických vodách zahájeny nové ropné vrty. Jako první začala vrtat britská společnost Cairn Energy se sídlem v Edinburgu.

(2528) Jaderná fyzika a energetika » Těžba rud za pomoci radiační technologie
Na počátku nového tisíciletí se globální těžební průmysl rozvíjel velmi rychle a mnoho zemí a společností investovalo velké prostředky do zvýšení těžby. Rozvíjející se ekonomika volá po přírodních zdrojích.

(2529) Jaderná fyzika a energetika » TGV, hutě a tokamak ITER
Nikoho asi nepřekvapí, že francouzské železnice SNCF jsou největším spotřebitelem elektřiny v zemi – vyžadují spoustu megawattů pro pohon pěti set superrychlých vlaků TGV (Train à Grande Vitesse) a k pohonu nespočtu běžných elektrických vlaků.

(2530) Biografie » Thomas Alva Edison
Legendární vynálezce – přihlásil celkem 1330 patentů z nejrůznějších oborů – se narodil 11. února roku 1847, tedy právě před 160 roky, v městečku Milano v americkém státě Ohio jako syn obchodníka a učitelky.