Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Hnědé uhlí se dnes na území Česka těží v mnohem menším rozsahu než v druhé polovině minulého století. Těžký průmysl však podobu lomů v Severočeské pánvi neustále dynamicky přetváří. Časosběrné srovnání proměny lomů Bílina, ČSA, Nástup-Tušimice či různobarevného odkaliště Venuše nabízejí obrazové materiály z leteckého snímkování.
Těžba hnědého uhlí dosáhla v České republice vrcholu v roce 1984, kdy se vytěžilo celkem 97 milionů tun této suroviny. Od té doby produkce každoročně klesá, přičemž před dvěma lety dosáhl roční objem těžby hodnoty 33,4 milionu tun. Největší ložiska tohoto energetického zdroje se nacházejí v Severočeské pánvi, do níž spadá oblast Mostecka, Sokolovska či Teplicka.
Uhelné lomy
Mezi nejznámější tuzemské hnědouhelné lomy se řadí Bílina, ve které se ročně vytěží 8 až 9 milionů tun. Zajímavostí je, že uvnitř lomu se nachází nejníže položené otevřené místo v Česku. V roce 2014 dosahovalo nadmořské výšky 20,4 m. K dalším významným místům povrchové těžby se řadí kupříkladu lom Československé armády (ČSA), lom Nástup–Tušimice či lom Vršany.„Ačkoli se těžba hnědého uhlí v tuzemsku utlumuje, prostřednictvím leteckých snímků lze dobře vidět, že povrchy lomů jsou stále dynamicky se proměňujícím prostorem,“ popisuje Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis, která prostřednictvím vlastních letadel v pravidelných intervalech území Česka letecky snímkuje. Pořízené fotografie jsou následně uveřejňovány na webu Chytremapy.cz.
Lom Bílina, 1950
Lom Bílina, 2002
Lom Bílina 2022
Odkaliště Venuše
Zajímavým fenoménem, který nabízí nevšední podívanou shůry, je odkaliště Venuše. Hladina jezera vybudovaného na místě důlní jámy je typická výskytem netradičních ornamentů různého zabarvení. Příčinou této zvláštnosti je ukládání hydrosměsi pro technickou rekultivaci založenéna technologii plavení popílku.
Venuše, 1950
Venuše, 2002
Venuše, 2022
Vypočítají, kolik se odtěžilo
Mimo konkrétních proměn krajiny si lze povšimnout také rozdílné úrovně detailu zpracování leteckých snímků.Nejaktuálnější disponují rozlišením 12,5 centimetru na pixel. U map z roku 2004 až 2009 je to 20 centimetrů na pixel, v případě těch ještě starších bylo rozlišení 50 centimetrů na pixel.
Prostřednictvím analýzy leteckých snímků je dokonce možné ve stanoveném období určit objem odtěžených nerostných surovin. Tento sofistikovaný výpočet prováděla v minulosti společnost TopGis například pro kamenolom v Želešicích na Brněnsku. Takováto analýza může být užitečná jak pro samosprávní celky, tak i majitele lomů. Obcím a městům pomůže kupříkladu kontrolovat případné porušování limitů těžby nebo určit přesnou dopravní zátěž, která s odvážením odtěženého materiálu souvisí. Majitelé a provozovatelé lomů si mohou analýzou nechat vypočítat nebo ověřit produkci či stav zásob.
Mapové sady leteckých snímků si můžete prohlédnout na Chytremapy.cz. Použité obrázky: zdroj TopGis.
O společnosti TopGis
Brněnská společnost TopGis působí na trhu od roku 2009 a je lídrem v oboru geodézie, mapování a webových mapových služeb. Vlastní všechny podstatné technologie – letadla, kamerové a laserové senzory či mapovací automobily – a její tým tvoří pět desítek zkušených odborníků v GIS a SW oboru. Společnost je tvůrcem nejdetailnější aktualizované ortofotomapy České republiky a dlouhodobým dodavatelem mapových podkladů pro Seznam.cz. Prostřednictvím webového portálu GisOnline.cz umožňuje náhled do katastru nemovitostí, pasporty, analýzy či přesná měření.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.