Astronomie

Článků v rubrice: 127

Těsně nás mine planetka 2012 DA14

Planetka s nepoetickým názvem 2012 DA14 je podle názoru astronomů naprosto tuctovým kusem meziplanetární hmoty. Nevyniká ani složením, ani velikostí. Naopak, s průměrem přibližně 45 metrů je vlastně docela zanedbatelným vesmírným objektem. V jednom je však přeci jen výjimečná – Sluneční soustavou totiž putuje po dráze, která ji čas od času zavede i do blízkosti planety Země. A jeden takový, na astronomické poměry opravdu těsný průlet nás čeká v noci z 15. na 16. února 2013. Planetka totiž proletí zhruba 28 000 kilometrů nad zemským povrchem. To je přibližně o 8 000 kilometrů menší výška, než ve které se pohybují geostacionární družice.

Fotogalerie (1)
Dráha planetky 2012 DA14 v noci z 15. na 16. února 2013 určená pro pozorovatele z České republiky. Efemeridy planetky: Ing. Bc. M. J. Tichý Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti; mapa: Jan Píšala, Hvězdárna a planetárium Brno. Mapa

Srážky se Zemí se ale bát nemusíme, ta se určitě konat nebude. Celá událost je však nevšední tím, že o ní víme dostatečně dlouho dopředu a astronomové se na ni tudíž mohou připravit. Na rozdíl od roku 2012, kdy byla planetka objevena a kdy si jí španělští astronomové z observatoře La Sagra poprvé všimli až týden po průletu okolo Země ve vzdálenosti 2,6 milionu kilometrů. Přesněji řečeno, planetka byla zaznamenána prostřednictvím robotického dalekohledu a její existence vzápětí potvrzena i dalšími observatořemi. Podobných blízkých setkání se Zemí má přitom planetka na kontě celou řadu, došlo k nim však v uplynulých letech, kdy o ní astronomové neměli tušení.

Můžete ji pozorovat i vy

Letošní setkání je jedinečné ještě z jiného důvodu – průlet planetky můžeme sledovat i z České republiky, jasnost planetky bude na samé hranici viditelnosti. Při jejím sledování se však bez dalekohledu určitě neobejdeme. Postačí ale i menší, třeba triedr. Navíc je třeba znát dráhu, po níž bude planetka po nebi putovat. Díky svým malým rozměrům bude totiž i v „zanedbatelné“ vzdálenosti 28 000 kilometrů vypadat jako světlý bod pohybující se dost rychle mezi hvězdami. Pro její vyhledání a přesnou identifikaci lze použít například počítačové planetárium.

Kdy ji uvidíme

V České republice vychází planetka 2012 DA14 nad východní obzor krátce před devátou hodinou večerní. Lépe pozorovatelnou se však stane až o několik desítek minut později, kdy vystoupá nad obzor poněkud výše. Bude přitom směřovat na severovýchod a po cestě mine souhvězdí Vlasy Bereniky a Honicí psi. Asi hodinu před půlnocí ji naleznete v oblasti souhvězdí Velké medvědice, po půlnoci pak v souhvězdí Draka. Po celou dobu však bude jasnost planetky rychle klesat. To proto, že okamžik nejbližšího přiblížení k Zemi, ke kterému dojde ve 20 hodin a 24 minut SEČ (středoevropský čas), bude mít již dávno za sebou. Záhy se tak z dosahu menších dalekohledů ztratí.

Jan Píšala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru

Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail