Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(1991) Jaderná fyzika a energetika » Proti znečistění ovzduší se dá bojovat i jednoduchým nástrojem za dolar
Jednoduché nové zařízení, které přijde na méně než 1 USD, by mohlo pomoci celosvětovému úsilí o snížení škodlivého znečištění ovzduší emisemi amoniaku. A zároveň zlepšit produkci potravin! Malý plastový nástroj navrhli brazilští vědci ve spolupráci s IAEA (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) a FAO (Organizace OSN pro výživu a zemědělství).
(1992) Jaderná fyzika a energetika » Protitlakové prstence pro ITER
Určitě jste někdy zkoušeli přiblížit magnety stejným pólem k sobě. Nešlo to a nešlo. Takový nástěnkový magnet má pár gramů. A odpudivá síla je překvapivě velká. Nyní si představte magnet se supravodivým vinutím o hmotnosti 360 tun, kterým se prohánějí desítky kiloampérů elektrického proudu.
(1993) Studenti » Prototyp bistabilního elektromagnetického ventilu s permanentními magnety
V současnosti se stále více hovoří o nastávající průmyslové revoluci "Průmysl 4.0", ve které se klade důraz na vestavěnou inteligenci, vyšší účinnost, bezpečnost a spolehlivost všech zařízení v technických celcích.
(1994) Reportáže, cestování » Provádět na jaderce je baví
Jaderná energetika je obor nejen moderní ale i technicky složitý a v očích veřejnosti často považovaný za těžko pochopitelný. Tím složitější je práce průvodce či průvodkyně v jaderné elektrárně. Nestačí jen vysvětlit, jak elektrárna funguje, ale i proč ji dnes a především v budoucnu tolik potřebujeme.
(1995) Jaderná fyzika a energetika » Průchodky
Co si představíte pod pojmem průchodka? Gumový prstýnek padnoucí do otvoru v plechovém krytu přístroje. Eliminuje ostré hrany otvoru a chrání procházející kabel před poškozením. Trochu jiné konstrukce, hmotnosti a účelu jsou průchodky zavádějící elektrický proud do supravodičů jakéhokoli cívkového systému tokamaku ITER.
(1996) Jaderná fyzika a energetika » Průkopnický tokamak TFTR
Americká jaderná společnost (ANS, The American Nuclear Society), přední americká organizace na podporu jaderné vědy, propůjčila čestný titul „Historický mezník ve výzkumu jádra“ (Nuclear Historic Landmark) průkopnickému Tokamak Fusion Test Reactor, který fungoval v letech 1982 až 1997 v laboratoři Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL) Amerického ministerstva energetiky (DOE).
(1997) Jaderná fyzika a energetika » Průlom na tokamaku DIII-D. Zbystřete!
Režimy typu „Super H Mode“ demonstrují zlepšenou výkonnost fúze a umožňují zásadní krok směrem k ekonomické fúzní energii. Pokud Američané něco označí za „super výsledek“, bývá to zpravidla návnada pro sponzory.
(1998) Jaderná fyzika a energetika » Průlom v oblasti jaderných baterií
Jae W. Kwon a jeho vědecký tým z University v Missuri vyvinul novou generaci baterií na bázi beta záření. Tato baterie může být potenciálně využitelná jak v kosmických aplikacích, tak třeba i v automobilech.
(1999) Recenze » Průvodci světem chemických prvků
K neoblíbeným školním předmětům, bohužel, v posledních desetiletích přibyla další přírodní věda - chemie. Dokládají to, mimo jiné, výsledky řady průzkumů na národní i mezinárodní úrovni. Důvodů je několik.
(2000) Bez zařazení » Průzkum není snadná věc
Do soutěže 3. pólu ve druhém pololetí 2006/07, která se zabývala průzkumem mínění na téma energie, přispěly svými výsledky dvě školy – SOŠp a SOUs v Hranicích na Moravě a SOU v Moravském Krumlově.
... 1 « 197 198 199 200 201 202 203 » 301 ...
close
detail