Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(1951) Soutěže » Proč je výhřevnost syrového dříví menší než suchého?
Správná odpověď:Syrové dřevo obsahuje větší množství vody, která hoření nepodporuje, ba naopak. Po vysušení je tedy výhřevnost větší. Výhřevnost dřeva se pohybuje od 8 MJ/kg (obsah vody cca 50 %) až po 18,56 MJ/kg (obsah vody blížící se k 0 %).
(1952) Medicína a přírodověda » Proč jezdit do lázní Jáchymov? Za radioaktivitou!
V roce 1906 položili v Jáchymově, v sousedství továrny na uranové barvy, základní kámen první lázeňské budově. Pod vedením balneologa MUDr. Leopolda Gottlieba se zde léčilo prvních třicet osob. Do první budovy otevřené v roce 1911 byly svedeny prameny z dolu Werner; sloužily k pitným kúrám.
(1953) Medicína a přírodověda » Proč jsou rostliny zelené a co se od nich můžeme naučit
Planeta Země je domovem pro miliony rostlin. Každá rostlina je něčím zvláštní, ale mají i něco společného – barvu listů. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč jsou rostliny zelené?
(1954) Medicína a přírodověda » Proč komáři koušou zrovna vás
Někteří lidé mohou sedět venku celé léto a komáři na ně takzvaně „nejdou“. Jiní se objeví za letního večera venku a okamžitě si musejí škrábat komáří kousance, přestože se koupali v repelentu. Co s tím?
(1955) Bez zařazení » Proč mají mince vroubkovaný okraj
V dějinách lidstva existovaly situace, které dnes zažijeme již jen stěží. Například prověřování pravosti kovových mincí chrupem. Přitom to byla po dlouhou dobu jedna z metod, jak poznat pravost zlatých mincí.
(1956) Medicína a přírodověda » Proč máme škytavku
Myslíte, že škytavka trápí jen lidi? Chyba lávky - také kočky a řadu dalších savců. Škytavka jsou opakované záškuby bránice, některých svalů krku a stěny nosohltanu. Záškuby způsobují nervy zodpovídající za dýchací pohyby.
(1957) Medicína a přírodověda » Proč měly globální klimatické změny pauzu?
Americký film z roku 2004 Den po zítřku ("The Day after Tomorrow") vylíčil katastrofickou vizi paradoxního účinku skleníkových plynů v atmosféře - náhlou globální dobu ledovou. Film byl kritizován pro mnoho nesmyslných a nevědeckých údajů.
(1958) Studenti » Proč nám chutná i teorie relativity
Za, na první pohled záhadným, titulkem se skrývá název právě začínajících kurzů pro nadanou mládež ve věku od 13 do 19 let, která se zajímá o přírodní vědy. V kurzech se může dozvědět, jaké biochemické a fyzikální jevy způsobují, že nám jídlo chutná, proniknout do tajů anatomie, vytvořit si svou inteligentní animovanou postavičku nebo zkoumat důsledky teorií relativity kolem nás.
(1959) Medicína a přírodověda » Proč nemůžeme žít bez mikrobů
Reklama na každý čisticí přípravek se holedbá schopností zničit až 99,9 % bakterií. V posedlosti naším zdravím ničíme a odháníme všechno živé, jen se to k nám přiblíží, a utrácíme stále větší sumy za léky a hygienické prostředky… Ve skutečnosti jsme však čím dál tím víc nemocnější.
(1960) Jaderná fyzika a energetika » Proč není plutonium magnetické?
Plutonium je kov, ale nepřitahuje ho magnet. Proč? Zdá se, že vědci rozluštili „chybějící magnetismus“. Skupina vedená Markem Janoschekem z Los Alamos National Laboratory odhaluje zjištění o elektronech v atomech plutonia, které by mohlo vést k přesnějšímu předvídání a vyladění vlastností nových materiálů.
... 1 « 193 194 195 196 197 198 199 » 301 ...
close
detail