Úvaha nad vysokorychlostními vlaky
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Když položíte svým známým otázku, kterého vědce znají, drtivá většina dotázaných nejspíše okamžitě vyhrkne jméno nositele Nobelovy ceny, filozofa a humanisty Alberta Einsteina. Tento německo-americký fyzik židovského původu, tvůrce speciální teorie relativity (1905), myšlenky kvantování elektromagnetického pole a vysvětlení fotoefektu (1905), vysvětlení Brownova pohybu (1905) a především obecné teorie relativity (1915), je označován za největšího vědce 20. století, případně spolu s Newtonem za nejvýznamnějšího fyzika vůbec. V čem spočívala jeho genialita? V jeho mimořádném mozku? Jak prohlásil Michel de Montaigne, francouzský renezanční myslitel, esejista a skeptik: „Mozek dobře uspořádaný je lepší než mozek hodně napěchovaný."
Sláva Alberta Einsteina zastínila ostatní vědce a Einstein se stal synonymem pro člověka s velmi vysokou inteligencí. Učencova charakteristická tvář se stala jednou z nejznámějších na světě. Desítky životopisů a tisíce statí a článků (stal se inspirací pro mnoho knih, filmů a her, dokonce i opery „Einstein na pláži") odrážejí značnou rozporuplnost jeho povahy a chování, která zřejmě souvisela s jeho postižením tzv. Aspergerovým syndromem. Často se choval nevyzpytatelně a provokativně, popíral veškerou etiketu a společenské zvyklosti, odmítal jakékoli autority a netajil se svým soukromím včetně intimního.
Po dalším dni utrpení nicméně souhlasil s převozem do nemocnice. Zde následující den požádal o svoje poslední výpočty teorie jednotného pole. Odpoledne strávil rozhovorem se svým synem Hansem Albertem o vědě a o politice. Hans Albert v tu chvíli stále věřil, že se mu podaří otce přesvědčit o tom, aby vyhledal v New Yorku specializovanější péči. Čas Alberta Einsteina ale vypršel a dne 18. dubna 1955 se svět dozvěděl smutnou zprávu – geniální klasik fyziky ve čtvrt na dvě v noci v princetonské nemocnici ve státě New Jersey ve věku 76 let zemřel.
Zpopelnění předcházela pitva, které se ujal patolog Dr. Thomas S. Harvey. Einsteinovi byl – údajně bez vědomí rodiny, nicméně s jeho předchozím souhlasem – vyňat mozek, na kterém při vnějším ohledání Dr. Harvey neshledal nic abnormálního. Než jej patolog vyjmul, konzervoval jej přes cévní systém formalinem, po vyjmutí jej nařezal na 240 velmi tenkých plátků a zapustil do neprostupného, ale průhledného celoidinu. Toto tvrdé zalévací médium je nerozpustné ve vodě (nitrát celulózy) dovoluje mikroskopické zkoumání uloženého materiálu.
Druhou studii na toto téma vydal Britt Anderson z Alabamské univerzity v Birminghamu v roce 1996 v časopise „Neuroscience Letters". Společně s T. Harveyem ukázal, že zatímco Einsteinův mozek vážil méně než průměrný mozek (1 230 gramů ve srovnání s průměrnou hodnotou 1 400 gramů), obsahoval v dané oblasti více neuronů. A v roce 1999 neuropsycholožka Sandra Witelsonová se spolupracovníky z McMasterovy univerzity objevila a v časopise „The Lancet" popsala cosi, co se považuje za možný klíč k Einsteinově genialitě. Spodina temenního laloku, která je považována za centrum matematického myšlení, byla u Einsteina o 15 procent širší než u běžných mozků. Navíc se ukázalo, že v této oblasti chybí obvyklá rýha (sulcus). Badatelé přišli s názorem, že absence rýhy by mohla znamenat efektivnější komunikaci mezi neurony.
Výsledky výzkumu jsou sice zajímavé, nedají se však považovat za zcela jednoznačné. Koneckonců, například Witelsonová použila v kontrolní skupině 35 mozků, v experimentální skupině však měla mozek jediný – Einsteinův.
Zbývající části Einsteinova mozku nakonec doktor Harvey předal do patologického oddělení nemocnice v Princetonu.
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.