
(1881) Soutěže » Postavte elektromobil a vyhrajte!
Občanské sdružení Future Age vyhlašuje soutěž „Postav prototyp funkčního dvoustopého elektromobilu“ a soutěž o „Nejlepší inovace v oblasti technologie či infrastruktury elektrického pohonu“.

(1882) Návody na pokusy » Postavte si mlžnou komoru
Zkuste chytit neviditelné záření. Potřebujete k tomu kus suchého ledu (dosáhne teploty nízké až -30 °C, obyčejný led s 0 °C je příliš „teplý“), čistý isopropylalkohol (100%), čistou zavařovací sklenici s plechovým uzávěrem, filtrační papír, černý samet a silný zdroj světla.

(1883) Návody na pokusy » Postavte si model detektoru otřesů – předchůdce dnešních seismografů
K největšímu historicky zaznamenanému zemětřesení došlo v roce 1556 ve středočínské provincii Šen-si, při kterém zahynulo přibližně 830 000 lidí.

(1884) Návody na pokusy » Postavte si model hydraulické brzdy – na Pascalovu počest
V červnu letošního roku uplynulo 400 let od narození významného francouzského matematika, fyzika a filozofa Blaise Pascala (1623 – 1662). Od svého otce získal základy matematického vzdělání a to mu umožnilo, aby už v 16 letech napsal své první matematické pojednání: o vlastnostech kuželoseček.

(1885) Bez zařazení » Poštovní známka Járy Cimrmana je kulatá
Všechno má svou historii, i obyčejná poštovní známka. První poštovní známku, jak ji známe dnes, dala do prodeje Královská pošta ve Velké Británii 1. května 1840. Měla hodnotu 1 penny, černou barvu a byla známá jako „Penny Black“.
(1886) Obnovitelné zdroje » Potenciál obnovitelných zdrojů
Obnovitelné zdroje energie zasluhují, aby jejich výzkumu a vývoji byla věnována pozornost.

(1887) Bez zařazení » Potkáváme se se psy
Technici odečtové služby společnosti ČEZ Měření bývají při své práci napadeni psy celkem často. Ve většině případů se jedná naštěstí pouze o drobná poranění končetin a zničené oblečení. Ale v poslední době evidují hned pět vážnějších úrazů, které způsobili psí miláčci.

(1888) Jaderná fyzika a energetika » Potlesk pro „vynálezce“ tokamaku JET Paul-Henri Rebuta
Vedle „otců“ fúzního zařízení tokamaku Igora Tamma a Andreje Sacharova byl v historii fúze ještě další okamžik, kdy jednomu jedinému člověku mohla být udělena cena za nejlepší podíl na konstrukci tokamaku.

(1889) Návody na pokusy » Potřebujete silné magnety?
Počítač je vlastně velká stavebnice. Jednou z jeho součástí je také pevný disk neboli harddisk. Stále rozsáhlejší počítačové programy vyžadují stále více místa na pevném disku a jednou přijde chvíle, kdy už na něm není k dispozici ani bajt.

(1890) Bez zařazení » Pouliční osvětlení na Měsíci
Soukromá společnost získala finanční prostředky od americké vlády, aby postavila vůbec první „pouliční osvětlení“ na Měsíci – vysoké stavby o velikosti Sochy svobody, které by vydržely brutální lunární noc.