
(1041) Biografie » Jan Evangelista Purkyně
Český lékař a přírodovědec světového věhlasu se narodil 17. prosince 1787 v rodině panského hospodářského úředníka v Libochovicích nad Ohří. Zemřel 28. července 1869 v Praze.

(1042) Obnovitelné zdroje » Japonci se předvedli s elektrickým bratrancem oblíbené Nissan Micry
Rozvoj elektromobility je realitou, kterou nepřehlédnete. Do sprintu o výhodnou pozici v závodním poli nového automobilového odvětví se zapojil i japonský Nissan. Již v prosinci tohoto roku budou na vybrané trhy (USA, Japonsko, Portugalsko a Holandsko) dodány první kusy Nissanu Leaf z továrny v Oppamě.

(1043) Počítače a internet » Japonci vyvinuli dosud nejsilnější mozek planety:Simulátor Země
Dění v oblasti superpočítačů v poslední době svojí hektikou připomíná závody v oblasti kosmonautiky na konci 60. let. Ještě neuplynulo ani třičtvrtě roku od uvedení rekordního ASCI White v americké Livermorově jaderné laboratoři s výkonem 7 TeraFLOPS* a už tu máme další překvapení – Simulátor Země.

(1044) Jaderná fyzika a energetika » Japonsko a Evropa dokončily montáž celosupravodivého tokamaku JT-60SA
Ve stínu šampiona – tokamaku ITER - probíhala montáž, z níž se vynořil největší tokamak na světě, japonský JT-60SA (Super Advanced). Pokud se jej podaří oživit podle plánu už koncem tohoto roku, bude skutečně největším činným tokamakem.

(1045) Jaderná fyzika a energetika » Japonský radioaktivní odpad
Od zničení jaderné elektrárny Fukušima vlnou cunami uplynulo 5 let. A dalších odhadem 50 let potrvá, než se okolní území vyčistí. Jedním z největších problémů se jeví množství půdy skryté z povrchu některých území zasažených radioaktivní kontaminací.

(1046) Jaderná fyzika a energetika » Japonský tokamak JT-60SA
Do podzimu 2020 byl největším fungujícím tokamakem evropský JET v britském Culhamu. Nyní ho předstihl japonský JT-60SA objemem plazmatu 130 m3 (proti 80 m3 v JET).

(1047) Soutěže » JARNÍ SOUTĚŽ O 100 KNIH
Na portálu „Svět energie“ právě probíhá velká soutěž o 100 hodnotných knih. Pokud tě zajímá problematika energetických zdrojů a výroby elektrické energie a chceš si zasoutěžit, zkus správně vyřešit otázky soutěžního testu.

(1048) Medicína a přírodověda » Jdu na sever... a jdu na jih!
Magnetorecepce u zvířat
Každý živočich se snaží ve světě kolem sebe co nejlépe orientovat a využívá k tomu všechny dostupné prostředky. Světelné záření, zvukové vlny, pachové molekuly… Všechno, co mu přinese lepší informaci o poloze hnízda, nepřátel nebo potravy, mu poskytuje nezanedbatelnou evoluční výhodu.

(1049) Bez zařazení » Je budoucnost letectví v elektřině, vodíku nebo biopalivech?
Podle Mezinárodní energetické agentury emise oxidu uhličitého z letecké dopravy v posledních dvou desetiletích raketově rostou.

(1050) Bez zařazení » Je doba koronavirová ránou pro ekologii nebo příležitostí ke změně?
V internetových diskuzích se ve spojení s nouzovým stavem objevila polemika, zda má smysl třídit i nadále domácí odpad. Někomu to najednou přijde zbytečné. Všimli jste si ale, že právě nyní raději sáhnete po hygienicky zabalených potravinách a doma vám tak násobně přibylo plastů?