Biografie

Článků v rubrice: 185

Jan Evangelista Purkyně

Český lékař a přírodovědec světového věhlasu se narodil 17. prosince 1787 v rodině panského hospodářského úředníka v Libochovicích nad Ohří. Zemřel 28. července 1869 v Praze.

Fotogalerie (1)
Jan Evangelista Purkyně

Po obecné škole v Libochovicích odešel jako chorista do Mikulova, kde vystudoval piaristické gymnázium a načas vstoupil do piaristického řádu. Začal učit, ale brzy se vydal na pražskou univerzitu studovat filozofii. Opustil řád a roku 1810 nastoupil místo vychovatele v rodině barona Hildprandta v Blatné. S baronovým synem strávil delší dobu na báňské akademii ve Štiavnici, kde ho zaujaly přírodní vědy, a tak se vrátil do Prahy znovu studovat, tentokráte medicínu. Po doktorátu se věnoval převážně teorii, zaujala ho zejména fyziologie.

Učenec

V roce 1823 požádal o profesuru na univerzitě ve Vratislavi a bylo vyhověno – snad i na přímluvu J. W. Goetha, který si velmi vážil Purkyňových prací o fyziologii vidění. Ve Vratislavi působil 27 let a roku 1839 tu vybudoval první fyziologický ústav v Evropě. Vrcholem jeho bádání byla teorie, podle níž se všechna živočišná i rostlinná těla skládají z buněk tvořených protoplazmou – ta mu získala evropský věhlas. Jeho objevů však byla celá řada – první zjistil tzv. „Purkyňova vlákna v srdečním svalu“, „Purkyňovy buňky v mozečku“ atd. Zkoumal účinky různých léků, pokusy prováděl především na sobě. Zabrousil, možná mimoděk, i na pole kriminologie. Při zkoumání vývodů potních žláz zjistil rozmanitost kožních rýh na bříškách prstů a položil tak základy daktyloskopie. Roku 1849 se vrátil do Prahy, na univerzitní stolici fyziologie, kde začal – za tuhého Bachova absolutismu – přednášet česky. Jeho věhlas překročil hranice, více než 50 učených společností z celého světa jej učinilo svým čestným členem.

 

Národní buditel

Přes velkou zaneprázdněnost vědeckou a pedagogickou činností se nadšeně podílel na vlasteneckém dění. Zajímal se o rozvoj českého průmyslu, spolu s Vojtou Náprstkem podporoval vzdělání žen, věnoval se literatuře, do češtiny překládal básně Schillera a Goetha. Stál u vzniku prvního českého vědeckého časopisu Krok a založil dodnes vycházející přírodovědecký časopis Živa a léta jej redigoval. Spoluzakládal Sokol, Hlahol, Uměleckou Besedu, Spolek lékařů českých, ale také dělnický spolek Oul. Purkyňovo jméno dnes nese významná lékařská společnost a také pražská ulice, ve které po návratu do vlasti bydlel. Na domě je umístěna pamětní deska.

 

Možná nevíte, že …

Purkyňův syn Karel (1834–1868) se stal vynikajícím malířem a zakladatelem moderní české výtvarné kritiky. Jeho realistické obrazy nebyly ovšem tehdejší společností přijímány příznivě a umělec těžce nesl, že byl až do konce života odkázán na otcovu podporu. Odešel v pouhých čtyřiatřiceti letech a zařadil se tak do smutné galerie českých umělců, jimž osud nedopřál rozvinout a naplnit započaté nadějné dílo.

 

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail