
(1011) Fyzika a klasická energetika » Jak uvařili v papiňáku uhlí
Uhelné technologie zdaleka nejsou minulostí. Svědčí o tom i čerstvý objev vědců z institutu Maxe Plancka v sousedním Německu. Těm se podařilo v laboratorních podmínkách urychlit tisíciletý geologický vývoj a našli cestu, jak doslova za pár hodin vyrobit z biomasy plnohodnotné uhlí.

(1012) Astronomie » Jak uvidět v létě "noční svítící mraky"
Jednu nebo dvě hodiny po západu slunce a nebo před východem slunce můžete v příštích několika měsících spatřit na severní obloze severní polokoule éterické modré, stříbrné nebo zlaté pruhy.

(1013) Obnovitelné zdroje » Jak v Číčově funguje bioplynka
Na úpatí Brd poblíž Spáleného Poříčí leží obec Číčov. Hostí jednu z našich prvních bioplynových stanic. Kogenerační jednotka o instalovaném výkonu 526 kW umožní celoroční produkci elektřiny pro více než 1 000 domácností.

(1014) Bez zařazení » Jak ve Vídni tunelují
Tunely známe různé… Aniž bychom zabíhali do podrobností, ten vídeňský se ode všech na světě podstatně liší. Pod názvem Rail Tec Arsenal se totiž skrývá technologicky vyspělé zařízení s plným oficiálním jménem klimatický aerodynamický kanál.

(1015) Medicína a přírodověda » Jak velká mohou být zvířata?
Zvířata, zejména ta na souši, nemohou růst donekonečna. Hlavní důvod tkví v geometrii. Největším zvířetem, které kdy na Zemi chodilo, byl pravděpodobně dinosaurus Argentinosaurus, mohutný titanosaurus o hmotnosti 70 tun, který žil asi před 90 miliony let v období svrchní křídy.

(1016) Studenti » Jak velký transformátor je ten pravý?
Transformátor je elektrický stroj, který mění velikost střídavého napětí. Pracuje na principu elektromagnetické indukce a nemá pohyblivé součásti. Provozem transformátoru dochází v závislosti na jeho zatížení ke ztrátám elektrického výkonu.

(1017) Praktické informace » Jak vybrat dodavatele fotovoltaiky
Rostoucí ceny energií a snaha o zvýšení energetické soběstačnosti – to jsou hlavní motivy, které vedly desítky tisíc českých domácností k rozhodnutí investovat do vlastní střešní fotovoltaické elektrárny.

(1018) Jaderná fyzika a energetika » Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra?
Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

(1019) Počítače a internet » Jak vydělávat na popularizaci technologií
Kromě svátku Tří králů slaví v USA 6. ledna také Národní technologický den (nebo Den technologií). Chtějí tím oslavit, jak technologie mění svět - od vynálezu kola až po smartphony, každý rok přibývají technologické úspěchy, které ovlivňují náš každodenní život.

(1020) Reportáže, cestování » Jak vyhrát pomocí fyziky výlet
V první řadě musíte být student s nadšením pro vědu a techniku. Potom musíte napsat dobrou práci na zajímavé téma a zúčastnit se soutěže O nejlepší vědeckotechnický projekt, kterou vyhlašuje ASTRA 2001, vzdělávací projekt Nadace Charty 77, za podpory elektrárenské společnosti ČEZ.