Inga 3 aneb jsou obnovitelné zdroje řešením pro chudé země?
Zajistit dostatek elektřiny pro miliardu chudých obyvatel Země je pro prosperitu celé planety životně důležitý úkol. V podstatě však nevíme, jak ho splnit.
Zajistit dostatek elektřiny pro miliardu chudých obyvatel Země je pro prosperitu celé planety životně důležitý úkol. V podstatě však nevíme, jak ho splnit.
Nejpokrokovější robotický potápěčský oblek, označovaný jako Exosuit, je připraven k vyhledávání jednoho z nejstarších počítačů na světě. Má pevný kovový humanoidní tvar a je vybaven pomocnými motory, které potápěči umožňují bezpečný pobyt v hloubkách až do 300 metrů. I když byl původně navržen pro potápění v úpravně vody v New Yorku, první zkoušky v moři se uskutečnily ve Woods Hole Oceanographic Institution, Massachussetts (WHOI) již začátkem června 2014. Jejich cílem bylo připravit Exosuit pro průzkum vraku antické římské lodě u řeckého ostrova Antikythera v Egejském moři. Před sto lety z něj potápěči vyzvedli nejstarší počítač na světě známý jako mechanizmus Antikythera. Vědci doufají, že se jim podaří najít další podobné mechanizmy.
Farmářka Petra Roesh se pyšní farmou ve vesnici Proschim ve východním Německu – stala se totiž pro okolí dodavatelkou elektřiny. Sluneční panely pokrývají střechy provozních budov, větrné turbíny se otáčejí na kopci, bioplyn pohání zemědělské stroje na poli. V malém měřítku jde o přesný obrázek Německa, které se snaží být příkladem ostatnímu světu při využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) a v boji proti změnám klimatu.
Na obzoru je nový materiál pro výrobu slunečních článků. Stane se při přeměně sluneční energie na elektřinu nejúčinnějším materiálem perovskit?
Čína dnes používá téměř tolik uhlí jako zbytek světa. Zdá se, že tomu tak bylo vždycky – první známky o jeho využívání totiž pocházejí z období před 3 500 lety.
Největší sluneční elektrárna na světě Solana se nachází 130 km jihozápadně od Phoenixu v Arizoně. Ročně vyprodukuje 900 GWh elektřiny, což stačí k zásobování 70 000 domovů. Obklopuje ji koberec 3 000 zrcadel a jako první v USA je přímo propojena se systémem skladování energie. Provoz zahájila v říjnu 2013 a může být předzvěstí budoucí energetické sítě bez emisí CO2.
Do konce dubna se mohou žáci základní a středních škol přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry.
Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.