Rubriky

Článků v rubrice: 1021

Kam s nimi aneb nebezpečné odpady v domácnosti

Běžně je doma hromadíme a možná ani nevíme, jak závažné škody na životním prostředí mohou napáchat. Léky, ředidla, čisticí saponáty nebo staré baterie z domácností totiž patří mezi nebezpečné odpady a neměly by rozhodně spolu s běžnými odpadky skončit v popelnici. Většina z nás dokáže běžný odpad bez zaváhání roztřídit – do zelených kontejnerů patří sklo, modrým náleží starý papír a do žlutých odnášíme plast. Jak ale naložit s neobvyklými odpady, jako jsou např. tonery do počítačů, střepy ze zrcadla nebo obal od vajíček?

Rentgenují tři kilometry pod hladinou

Jak kontrolovat stav potrubí uloženého kilometry hluboko pod hladinou moře? V principu stejně, jako když lékaři používají rentgen ke zjištění zlomeniny kosti. Technici sledující mikroskopické praskliny a korozi na podvodním potrubí využívají podobnou technologii.

Ocel zachraňuje potápějící se město

V říjnu loňského roku úspěšně proběhly testy zábran určených pro ochranu italských Benátek před záplavami. Podle odborníků jde o milník významného inženýrského experimentu.

Největší křišťálový lustr na světě budou mít v Clevelandu

Divadelní komplex Playhouse Square v americkém Clevelandu se bude moci již brzy pochlubit největším křišťálovým lustrem na světě. Šestimetrový lustr se bude skládat ze 4 200 kusů křišťálu a desítek tisíc světel a světelných modulů LED. Světelné dílo ponese dvanáct metrů nad zemí speciální ocelová konstrukce.

Energie českých olympioniků

Každá olympiáda spotřebuje velké množství energie, u zimní to platí dvojnásobně. Chlazení ledových ploch, zasněžování tratí, svícení, to všechno si vyžádá nárůst běžné průměrné denní spotřeby areálů her na více než dvojnásobek. Například provoz hokejové haly spotřebuje během jednoho hokejového zápasu stejně elektřiny, jako 4 000 domácností za stejnou dobu. Pro případ výpadků instalovali pořadatelé dočasné záložní zdroje. A jaké záložní zdroje má náš národní tým?

Pozor na vadné plynové spotřebiče a ucpaný komín, hrozí smrtelné nebezpečí!

Vytápění a ohřev teplé vody pomocí plynového kotle či ohřívače je sice velmi úsporné a pohodlné, avšak vyžaduje trvalou péči o technický stav zařízení a nepodcenění jak dostatečného přísunu vzduchu, tak i bezpečného odvodu spalin. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat hlavně „komínovým“ spotřebičům. Plynový hořák totiž spotřebovává kyslík a nedokonalým spalováním plynu vzniká oxid uhelnatý, který může způsobit i smrtelnou otravu. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů, jak riziko těchto nehod snížit.

... 1 « 120 121 122 123 124 125 126 » 171 ...

Nejnovější články

Jak buňky „umlčí" genomové zbytky starověkých virů

Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit  ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...

Jak rychle probíhá evoluce?

Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.

Mikroskopie hlubokého mozku

Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail