Studenti

Článků v rubrice: 329

Podzimní soustředění FYKOSu 2024

Stejně jako každý rok, i letos se skupina nejlepších řešitelů FYKOSu sjela na týdenní podzimní soustředění. Tentokrát v krásných Lázních Libverda, kde nás přivítal hotel poskytující dosud nevídanou úroveň komfortu a kvality. Hned zkraje jsme narazili na neobvyklou anomálii v časoprostoru. Naše původní očekávání, že se budeme pohybovat například v pravěku, na divokém západě, nebo dokonce v pekle, se ukázala jako lichá.

Fotogalerie (3)
Podzimní soustředění FYKOS 2024 (zdroj MFF)

Jako elitní vědci jsme obdrželi úkol lokalizovat a eliminovat tuto časoprostorovou anomálii. Své výsledky z pracovních cest i laboratorních experimentů jsme prezentovali odborné porotě. Výzvou byla skutečnost, že disrupce měla čtyři vrstvy a vlastnosti vesmíru se neustále měnily. V některé dny tak například denní program začínal večeří. Atmosféra byla po většinu času optimistická, přestože nás jednou krátce zaskočil „zánik vesmíru“ – naštěstí okamžitě následovaný vznikem vesmíru nového. Ten večer k dobré náladě přispělo i jídelní okénko, kde grilované speciality připravoval Petr Sacher. 

Z dobrodružného zkoumání kosmu jsme si odnesli mnoho praktických poznatků aplikovatelných v každodenním životě, jako je umění obchodování a správná technika sázení na jackpot. Hlavní program zahrnoval samozřejmě klasické bloky matematicko-fyzikálně zaměřených přednášek. Bloky teorie relativity a kvantové mechaniky měly tentokrát více časoprostoru, což účastníkům umožnilo lépe pochopit téma jako celek. 

Jediným návratem zpět do reality byla přednáška o studiu v zahraničí od nadace The Kellner Family Foundation. Účastníci získali cenné informace o stipendijních programech a možnostech podání přihlášek. Navíc měli příležitost klást otázky ke konkrétním nejasnostem. Tato přednáška svým praktickým zaměřením jistě mnoha účastníkům usnadní cestu ke studiu na zahraničních školách. 

Ačkoli se nikomu ze soustředění nechtělo odjíždět, dne 29. září jsme se rozloučili podobně, jako když jsme 21. září přijížděli – s úsměvem, novou dávkou inspirace pro fyziku a s očekáváním dalšího setkání. 

Účastník Matyáš Skřenek

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail