Studenti

Článků v rubrice: 329

Fyzika v praxi: Staň se vědcem v Turnaji mladých fyziků!

Máte chuť ponořit se do světa vědy, vyzkoušet si roli fyzika a řešit reálné fyzikální problémy? Turnaj mladých fyziků (TMF) je soutěž pro studenty středních a žáky základních škol, která vám umožní zkusit, jak vypadá vědecká práce v praxi. Nezáleží na tom, jestli vám říkají, že jste nadaní nebo ne – TMF je otevřen pro všechny mladé fyzikální nadšence i pro ty, kteří si to jen chtějí vyzkoušet! TMF má dlouhou tradici - letos bude již 38. ročník. S novým ročníkem přichází několik změn a vylepšení.

Fotogalerie (4)
Účastníci Ústředního kola TMF 2023/2024 (foto TMF)

První kolo je letos individuální

Jako jednotlivec budete mít za úkol zpracovat jednu ze zadaných úloh a odevzdat stručné textové řešení. Teprve poté se dostanete do týmové fáze soutěže. Vaše týmy mohou být až tříčlenné, což je změna oproti minulým ročníkům, kdy se soutěžilo v pětičlenných týmech. Nemusíte mít tým hned na začátku – máte možnost ho sestavit později s dalšími soutěžícími, které během soutěže poznáte.

V okresním a krajském kole mohou soutěžit jednotlivci i týmy (3 - 5 členů). V ústředním kole pak 3-členné týmy.

Co vás čeká dál? Budete nejen řešit teoretické úlohy a navrhovat experimenty, ale také své výsledky obhajovat před odbornou porotou i soupeři. Turnaj je nejen o řešení problémů, je to jedinečná příležitost naučit se pracovat v týmu, zdokonalit se v prezentaci svých výsledků a získat zkušenosti s argumentací v angličtině. Pokud se vidíte ve vědecké kariéře, je to ideální způsob, jak začít.

Nová kategorie - Junior

Letošní TMF přináší ještě další zajímavou novinku – kategorii Junior, která je určena mladším účastníkům. Je to zjednodušená verze soutěže, která nabízí snadnější vstup pro ty, kteří soutěž chtějí „zkusit“. Je určená 1. a 2. ročníkům čtyřletých gymnázií nebo ekvivalentním ročníkům ostatních typů škol; zapojit se mohou ale i mladší. Zadání 5 úloh bude brzy zveřejněno, z nich mohou soutěžící vybírat (jsou to zjednodušené úlohy standardního TMF). Kategorie Junior probíhá pouze na okresní a krajské úrovni. Řešitel kategorie Junior může současně řešit i standardní kategorii.

Zjisti víc osobně i on-line

Pokud chcete zjistit víc a připravit se na soutěž, doporučujeme navštívit Úvodní soustředění. To proběhne 4. listopadu 2024 v Praze ve Fyzikálním ústavu AV ČR, s možností online účasti pro ty, kteří se nebudou moci dostavit osobně. Zde se seznámíte s vybranými úlohami a změnami v pravidlech pro letošní rok, ale hlavně – poznáte konzultanty, kteří vám můžou být nápomocni během celé soutěže.

Doporučujeme se zúčastnit na místě – osobní účast vám pomůže se seznámit nejen s výše uvedeným, ale i s potenciálními členy vašeho budoucího týmu, pokud zatím nevíte, s kým byste chtěli pokračovat v dalších kolech. Neváhejte se zapojit, ať už jste začátečník nebo pokročilý řešitel – TMF je otevřen všem a nabízí skvělou příležitost se učit a růst.

Video o TMF: TMF_short_V2

Staňte se součástí vědecké komunity, řešte fascinující úlohy a začněte svou cestu k fyzikální kariéře už dnes!

Učitelé pozor:  Úvodního soustředění se může zúčastnit i učitel, a to jak se svými žáky, tak sám!

Karel Kolář

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail