Studenti

Článků v rubrice: 321

Letní univerzita – vstupenka pro práci v jaderné energetice

Návštěva zajímavých míst elektrárny, odborné přednášky nebo skok evakuačním rukávem. To jsou jen příklady z programu Letní univerzita, který ČEZ připravil pro 33 mladých lidí z technických vysokých škol a univerzit pro letošní léto. I když studenty čeká ještě minimálně rok studia, už teď mají velkou šanci najít uplatnění v jaderné energetice. ČEZ totiž zesiluje náborové aktivity a vedle operátorů se soustředí na strojníky, elektrikáře nebo svářeče.

Fotogalerie (3)
Během Letní univerzity diskutovala se studenty předsedkyně SÚJB Dana Drábová (foto ČEZ)

Během dvou týdnů čekaly vybrané vysokoškoláky tři desítky přednášek a prohlídek například kontrolovaného pásma, strojovny, havarijního řídicího střediska nebo Laboratoře radiační kontroly okolí. Sami energetici přitom potvrzují, že úspěšní absolventi mají velkou šanci najít v ČEZ následně uplatnění. „Šance úspěšných absolventů na uplatnění u nás je veliká. Neustále doplňujeme různé pozice od operátorů až po jaderné fyziky a další, nejen technické, profese. A rozvoj jaderné energetiky, ať už jde o standardní či malé modulární bloky, přináší velikou perspektivu,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Zajímavý je rostoucí počet studentek, které se odborného programu a stáží účastní. Potvrzují tak trend, kdy za posledních pět let stoupl počet žen pracujících v jaderných elektrárnách o 20 procent. Letošní univerzity se zúčastnilo osm studentek, tedy o čtyři více než loni. Jednou z nich byla i Jihočeška Klára Třísková. Jaderná elektrárna Temelín nabízí spoustu zajímavých možností pro uplatnění. Studuji technologii vody, navíc v elektrárně mám letní brigádu v laboratoři analytiky vody. Ráda bych se sem po skončení studia vrátila,“ uvedla studentka, která po prázdninách nastoupí do závěrečného ročníku VŠCHT.

ČEZ zesiluje náborové aktivity.

I s ohledem na rozvojové projekty ČEZ v posledním době zesiluje náborové aktivity. Energetici se zaměřují na technické profese, jako jsou například svářeči, elektrikáři, strojníci, materiáloví inženýři, projektoví manažeři nebo technologové. Obor Elektroenergetika a elektrické stroje už třetím rokem funguje na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické Dukelská v Českých Budějovicích. Loni se na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Hněvkovice rozběhl nový obor Svářeč potrubář v jaderné energetice.

Vládou ohlášená výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech předjímá zvýšenou potřebu příslušných profesí i v dlouhodobém časovém horizontu.

Více informací o volných pozicích a vzdělávacích aktivitách je možné nalézt na speciálním webu www.kdejinde.cz.

Více informací naleznete na: www.cez.cz

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail