Studenti

Článků v rubrice: 329

Studenti – zahajuje se speciální studium pro kabeláře!

Speciální čtyřsemestrální studijní program má za cíl vychovat odborníky se spektrem znalostí potřebným pro kabelářský obor. Asociace výrobců kabelů (AVK) spolupracuje při jeho vzniku s elektrotechnickou fakultou ČVUT a výrobci kabelů, mezi něž patří například společnost Prakab Pražská kabelovna.

Fotogalerie (4)
Ilustrační obrázek (zdrojPrakab)

Důvodem pro vznik projektu je hlavně nedostatek vysoce kvalifikovaných odborníků, kteří by se komplexně orientovali v oboru a rozuměli nejen kabelům jako takovým, ale také jejich výrobě, využití, logistickým specifikám a v neposlední řadě také zkoušení a certifikaci. Ke vzniku specializovaného kurzu přispěla také skutečnost, že univerzitní školství v české republice zatím odborníky s tímto spektrem znalostí právě pro kabelářský obor nevychovává.

Zahájeno!

První semestr byl zahájen na počátku března a podle vzdělávacího plánu potrvá do začátku června. Je určen hlavně pro stávající zaměstnance členských organizací AVK. „V tomto prvním semestru pro nás bude zásadní zpětná vazba od lektorů i garantů předmětů a od studentů. Naším cílem je hlavně naplnit očekávání vysílajících organizací – kabeloven,“ říká Ing. Miroslav Tesař ze společnosti Prakab, který má v AVK na starosti právě vzdělávací témata. „Výroba kabelů je obor, který má před sebou velmi dynamickou a perspektivní budoucnost. Vzhledem ke své specifičnosti není mezi studijními programy žádné univerzity. A to chceme nyní napravit tím, že univerzitám řekneme, jaké znalosti mají mít v oboru vystudovaní specialisté. Také chceme přispět k propagaci oboru, aby univerzity neměly o studenty nouzi,“ dodává Ing. Miroslav Tesař.

Bakalářský kurz

Čtyřsemestrální kurz bude zakončen závěrečnou prací studenta na úrovni bakalářské práce. „Kurz není v této chvíli akreditován jako univerzitní vzdělávání, ale jeho absolventi získají diplom vydaný AVK,“ vysvětluje Miroslav Tesař. „Pokud se program setká s kladným přijetím, budeme se snažit společně s univerzitami o otevření akreditovaného studijního programu, ať už na úrovni bakalářské či magisterské,“ uzavírá Miroslav Tesař.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail