Studenti

Článků v rubrice: 329

FYKOSí soustředění

O činnosti FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář), který rozvíjí a řídí parta studentů z MatFyz, informuje Třípól pravidelně (a rád). Rádi také přinášíme reportáž jednoho z účastníků – Richarda Materny.

Fotogalerie (3)
Momentky ze soustředění FYKOS 2022 v Hejnicích (zdroj FYKOS)

Po dlouhé pauze způsobené pandemií koronaviru se FYKOSu opět podařilo zorganizovat tradiční jarní soustředění. To se letos konalo v Hejnicích, malém městečku v Jizerských horách. Zde si mělo 38 nejlepších řešitelů korespondenčního semináře užít devět dní odborných přednášek i volnočasových aktivit. 

Přestože byla pro mnohé cesta do Jizerských hor dlouhá, zajisté se všem vyplatila. Účastníci se letos ocitli ve světě Pána prstenů na ostrově Númenor, kde museli za své rody i sami za sebe zápolit o přízeň velekrále Ar-Pharazôna a vyvarovat se nástrahám zrádného Annatara, později známého jako Temný pán Sauron. Nikdo neříkal, že to bude snadné, a tak účastníci museli hned první noc projít labyrintem po hřebenech Jizerských hor. 

Králova přízeň je cenná věc, ovšem neméně důležité jsou vědomosti. Těch se účastníkům dostalo na odborných i populárních přednáškách. Zprvu měli možnost dozvědět se něco nového o derivacích a integrálech, ve druhé části soustředění pak probíhaly přednášky na poutavá témata ze všech koutů středoškolské i vysokoškolské fyziky. Svou úroveň obtížnosti si našel každý a bylo zřejmé, že přednášející vědí, o čem mluví. Měření a následné prezentování fyzikálních experimentů pak byly zajímavým zpestřením odborného programu. Studenti si mohli například změřit, jak rychle létají kulky ze vzduchovky, či jaký tvar musí mít nádoba, aby v ní hladina při výtoku vody klesala konstantní rychlostí. 

I přes vytrvalé učení nejmoudřejších Númenorejců se však našli takoví, kteří uvěřili Sauronovým lžím. Vydali se na plavbu do Valinoru, Země neumírajících, a za svou troufalost byli potrestáni. Ti, kteří zůstali věrni moudrému učení elfů, odpluli do Středozemě, kde mohli dále žít v pokoji a míru.

Celé soustředění bylo po všech stránkách přínosné a účastníci mohli po devíti dnech odjíždět s nově nabytými znalostmi a dovednostmi a hlavně skvělými zážitky, které by sezením ve školních lavicích nikdy nezískali.

Richard Materna – účastník

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail