Studenti

Článků v rubrice: 322

Pojeďte experimentovat do CERN!

Navrhněte a realizujte svůj vlastní částicový experiment přímo v CERNu - Centru evropského jaderného výzkumu!  Možnost uskutečnit svůj projekt v největším výzkumném centru částicové fyziky na světě se nabízí středoškolákům z celého světa v rámci soutěže Beamline for School (BL4S). Týmy s minimálně pěti členy (maximálně devíti) a dvěma vedoucími musí do 15. dubna 2022 podat návrh svého experimentu, který chtějí umístit do cesty svazku protonů o energii 26 GeV. Kromě pobytu v CERNu mohou získat také detektor částic pro školu či jeden z pěti teleskopů.

Fotogalerie (1)
Logo soutěže

Dva vybrané týmy budou moci realizovat navržený experiment přímo v prostorách CERNu ve švýcarské Ženevě. Ještě před příjezdem budou moci ve spolupráci s vědci s CERNu svůj projekt rozpracovat, aby jej následně během zhruba dvoutýdenního pobytu mohli provést. Dalších 30 vybraných týmů pak dostane pro svou školu detektor částic a pamětní trička. Stejnou cenu získá také tým, který bude mít nejlepší minutovou videopřihlášku.

Nejprve video s přihláškou

Týmy mohou v přihlášce kromě svého experimentu navrhnout ještě vzdělávací či popularizační projekt, kterým přiblíží svět částicové fyziky dalším lidem. Pět nejlepších návrhů bude odměněno teleskopem Bresser Messier 90/900, který do soutěže darovala iniciativa Stars Shine For Everyone.

Soutěž BL4S se letos koná už po osmé

Dosud se do ní zapojilo více než deset tisíc studentů, kteří se zajímají o částicovou fyziku, inženýrství a moderní technologie. V předchozích ročnících zkoumaly vítězné týmy například strukturu pyramid, hledaly nové částice nebo postavily vlastní detektor. Vloni mezi 339 týmy z 57 zemí soutěžil jeden český tým, ale například 36 týmů z Egypta nebo 64 z Turecka.

Registrujte se ihned

Další informace a registrační formulář najdete na webu. Pak projděte instrukce a vymyslete vlastní experiment. Nastudujte návod, jak svůj projekt přihlásit, a chcete-li soutěžit o teleskop, natočte video. Více informací případně konzultaci návrhu lze domluvit s kontaktní osobou. Pro ČR je kontaktní osobou Ing. Miroslav Myška, PhD., odborný asistent na FJFI ČVUT v Praze, kde se zabývá výzkumem v oblasti fyziky elementárních částic.

Dejte se do toho a reprezentujte Česko! Navštívit laboratoře v CERN je lákavé, ale představte si ten adrenalin, udělat svůj vlastní pokus na protonovém svazku!

Jan Kadeřábek

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru

Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail