Studenti

Článků v rubrice: 329

Výsledky Fyziklání Online 2021

5. listopadu jsme čtenáře vyzývali, aby se přihlásili na soutěž, dnes přinášíme výsledky. Fyziklání Online patří k největším online pořádaným fyzikálním soutěžím na světě. Účelem soutěže je mimo jiné rozvoj znalostí v různých oblastech fyziky a matematiky, týmová spolupráce a popularizace vědy převážně mezi žáky středních škol. Každoročně ji pořádají vysokoškolští studenti z FYKOSu (Fyzikální korespondenční seminář), který zastřešuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Letos se uskutečnil již 11. ročník, a to ve středu 24. listopadu 2021 od 17 do 20 hodin. Zúčastnit se mohla družstva složená až z pěti středoškoláků, která soutěžila ve třech kategoriích rozdělených podle ročníků studia členů týmu. Kromě těchto základních kategorií má Fyziklání Online ještě speciální kategorii Open, do které se mohl přihlásit úplně kdokoliv. Popularita soutěže každým rokem vzrůstá a letos se zúčastnilo 3006 soutěžících v 715 týmech ze 47 zemí napříč pěti kontinenty.

Samotná soutěž se skládala ze dvou částí. Na počátku hlavní části dostali soutěžící sedm úloh, které měli k dispozici v českém a anglickém jazyce, a vždy, když odevzdali správný výsledek nějaké z nich, získali zadání nového, náročnějšího příkladu. Hodinu po zahájení se zpřístupnila Hurry-up! část, která obsahovala tři linie tematicky propojených úloh. Tyto úlohy byly o trochu jednodušší. První půlhodinu mohli soutěžící dostat bonusové body za každé zkompletované patro, tedy za vyřešení úloh se stejným číslem ze všech tří linií Hurry-upu.  V celé soutěži se hodnotila nejen samotná správnost výsledku, ale také záleželo na počtu pokusů, které účastníci potřebovali na správnou odpověď, protože s každým chybným pokusem počet bodů získaných z úlohy klesal.

Mnoho týmů podalo v soutěži skvělé výkony, proto si ty nejúspěšnější zasluhují velké uznání. V kategorii A zvítězil tým Professional Dumbasses ze Singapuru se ziskem 201 bodů, v kategorii B tým Relativistic Squad z Vietnamu s 221 body, v kategorii C tým Rick Astley z Indie se 137 body a v kategorii Open mezinárodní tým Metaphysical Brawlers se ziskem 285 bodů. Nejlepšími českými a slovenskými družstvy byly tým e=pi=sqrt(g)=3 v kategorii A se ziskem 192 bodů, tým Archimedova Vaňa v kategorii B se 157 body, tým Viklání v kategorii C se 110 body a tým ZAMO v kategorii Open se 159 body.

Nejlepší týmy získaly hodnotné ceny jako například trička, mikiny, knížky nebo licence na programy Graphmatica, OrgPad a Wolfram Mathematica. Věříme, že všichni soutěžící si odnesli nové pozitivní zážitky a zkušenosti, které mohou uplatnit v příštím ročníku nebo třeba již 11. února 2022 na soutěži Fyziklání v Praze.

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail