Studenti

Článků v rubrice: 329

Exkurze do elektrárny jde i on-line

Výroba energie, rozdíly mezi elektrárnami i obecný přehled o energetice. Takový je obsah speciálně připravených virtuálních exkurzí do útrob různých typů elektrárenských provozů. Odborníci z informačních center je připravili na míru školám, aby učitelům a profesorům pomohli v době, kdy skutečné exkurze nejsou možné a výuka velkých skupin dál probíhá distanční formou. Exkurze jsou samozřejmě zdarma.

Fotogalerie (5)
On-line prohlídka jaderné elektrárny Dukovany - reaktorový sál (zdroj: vzdělávací portál ČEZ www.svetenergie.cz)

Prohlédnout si vodní turbínu, virtuálně zkusit teplotu kotle, rozhlédnout se z vršku větrné elektrárny nebo nahlédnout až do útrob jaderného reaktoru. To všechno je možné během unikátních virtuálních prohlídek připravených infocentry společnosti ČEZ. Ty jsou v první fázi určené 2. stupni základních škol a středním školám. Trvají jednu vyučovací hodinu a jsou optimalizované pro vzdálený přístup skupin žáků. Na základě dohody s vyučujícím je povede vždy zkušená průvodkyně nebo průvodce. „Ročně do našich infocenter v celé České republice dorazí přes 240 tisíc lidí, což letos kvůli epidemii samozřejmě možné není. Ale máme unikátní počítačové modely elektráren a skvělé odborné průvodce, kterým se po návštěvnících stýská. Proto jsme se rozhodli, že žáky a studenty elektrárnami provedeme alespoň virtuálně a zároveň pomůžeme školám, které se potýkají s rozdělením výuky,“ vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Uvidíte i to, co při reálné exkurzi není možné

V případě zájmu stačí jen kontaktovat průvodce na stránkách https://www.cez.cz/elektrizujici-hodina-fyziky a získat termín virtuální prohlídky. Ta je vždy řízená zkušenou průvodkyní či průvodcem. Účastníkům vysvětlí nejen způsob výroby, ale vezme je přímo do provozu, včetně míst, do kterých se například ani sami zaměstnanci za běžného provozu nedostanou. „Denně máme řadu dotazů, ve které vlně otevřeme. Loni jsme tady měli přes 20 000 žáků a studentů a víme, že možnost exkurzí a názorné výuky školám chybí. Touto formou je alespoň částečně nahradíme. Navíc je opravdu vezmeme úplně dovnitř, prohlédneme si i nejpřísněji střežené části. Kromě reaktorového sálu vezmeme třídu třeba do obří chladicí věže nebo skladu použitého jaderného paliva,“ doplňuje administrátorka temelínského infocentra Hana Marečková.

Od středy 25. listopadu se školám virtuálně otevírají celkem čtyři elektrárny. Kromě Dukovan a Temelína je to hradecká vodní elektrárna Hučák, která nabídne přehled obnovitelných zdrojů energie, princip výroby elektřiny v nejmodernější uhelné elektrárně si žáci osvojí v Ledvicích. Možnost řízených virtuálních prohlídek elektráren zatím platí po dobu ochranných opatření souvisejících s pandemií koronaviru.

Zbrusu nové virtuální prohlídky provozů doplňují pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí dětem i učitelům navzdory epidemii. V on-line prostředí například pokračují interaktivní besedy Energie – budoucnost lidstva, v plném proudu je oblíbená fyzikální soutěž Vím proč o 200 000 korun i řada menších soutěží pro všechny věkové kategorie na vzdělávacím portálu www.světenergie.cz. Zároveň Nadace ČEZ podporuje neziskové organizace, které zajišťují výpočetní techniku pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin. 

Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail