Jak AI změní kvalitu vzdělávání?
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
Uzavření českých škol se dotklo téměř 80 tisíc maturantů. Jak se co nejlépe chystat na „zkoušku dospělosti“, přijímačky na vysokou školu či začátek kariéry během nouzového stavu v Česku? Chybí nám sociální kontakt, ale zase se můžeme rozvíjet v tom, co nás baví. On-line zdroje dalece přesahují školní výuku. Jaké jsou tipy samotných studentů proti domácí prokrastinaci? (To je krásné módní cizí slovo pro zahálku, lelkování, odkládání povinností a zabíjení času.)
Zatímco menší děti doma rodičům „přerůstají přes hlavu“, potřebují podporu v učení nebo parťáky na hraní, středoškolákům neplánované volno spíš vyhovuje. Svůj čas dělí mezi své koníčky a samostudium, kterému v on-line době nic nebrání. Naopak, řada institucí během nouzového stavu v Česku zpřístupnila své archívy na internetu zdarma, k mání jsou vzdělávací kurzy i lekce osobnostního rozvoje. „Studentům doma nyní doporučujeme hledat nové příležitosti a zdroje vzdělávání on-line. Spousta firem, univerzit a organizací projevila solidaritu a zpřístupnila materiály zdarma. Například některé zahraniční univerzity nabízejí prestižní on-line kurzy, Městská knihovna v Praze zpřístupnila e-knihy, podniky a freelanceři poskytují své webináře zdarma či za sníženou sazbu. Při výběru kurzů se vždy vyplatí zvážit poměr čas/cena/kvalita a nastudovat si reference a hodnocení jiných uživatelů,“ radí Lucie Mairychová, manažerka projektu Samsung Tvoje šance #futureskills, který má za cíl připravovat mladé lidi „na budoucnost“.
Celoroční program plný workshopů, konferencí a kariérového poradenství běží pro vybrané studenty dál, v podstatě beze změn, jeho náplň se však nyní odehrává kompletně v on-line podobě. Některé aktivity musejí sice počkat na intenzivní letní kemp s profesionály z praxe, většinu seminářů, konzultací, četby a dalších forem rozvoje lze však po síti z domova snadno zvládnout. „Nejlíp mi fungují kratší kurzy, u kterých je hodně testů a dalších aktivit. Nutí mě nad problémy přemýšlet a těší mě sledovat, jaké dělám pokroky. Snažím se hledat hlavně kurzy v angličtině, protože se mi tak otevírá víc možností. Mám v plánu zdokonalit se kromě jiného v datové analytice a následné vizualizaci dat, takže se teď učím s nástroji od Googlu jako Analytics, Tag Manager nebo Datastudio,“ potvrdila 19letá Petra, jedna z devíti vybraných účastníků projektu.
Domácí izolace je pro mladé lidi zátěžovou zkouškou jejich motivace a disciplíny. Neustálý kontakt s okolním světem, ať už s přáteli, učiteli, mentory, nebo jinými podporovateli v rámci telekonferencí a videohovorů, jim dodá potřebnou rovnováhu. „Náš projekt je hodně o úzkém vztahu účastníků a realizátorů projektu, o vzájemném kontaktu, což nám současná situace trochu ztěžuje, ale snažíme se být denně ve spojení on-line, konzultujeme, motivujeme se a sdílíme různé tipy na on-line vzdělávání a zajímavé příležitosti webinářů. Být flexibilní, pružně reagovat na změny, hledat alternativy a možná řešení, to jsou všechno tzv. dovednosti budoucnosti, které se nyní učíme v praxi,“přiblížila Lucie Mairychová.
Někteří středoškoláci mají denní on-line výuku, jiní dostávají pravidelná zadání k samostatnému studiu. „Dostali jsme seznam úkolů na doma. Z matiky a fyziky jsme zvyklí psát on-line testy, takže už jsme si hned dva napsali. Nejzajímavější byl ale dějepis, kde jsme byli ústně zkoušeni videohovorem přes WhatsApp. Na přípravu k maturitě to ale úplně nestačí, takže jsme se s kamarády z průmyslovky, kteří mají podobná maturitní témata, domluvili na takovém ‚dopoledním doučování‘ on-line každý den od 9:00. Já jim pomůžu s rozbory na češtinu a oni zase mně s těmi z informatiky. Docela to funguje, mnohem líp než škola,“popsala 19letá Petra z plzeňského gymnázia.
Termíny maturit nejsou známy, proběhnout by měly nejdříve tři týdny po znovuotevření škol, ale studenti raději počítají s řádným rozvrhem. V samostudiu získali volnou ruku, a tak se logicky věnují převážně maturitním předmětům a pak také oborům, které je zajímají profesně. „Jelikož se hlásím na umělecké obory, snažím se investovat čas do kreslení a procvičení techniky. Učím se s různými programy pro 2D, 3D tvorbu a vizuální efekty. Jelikož bych se chtěl dál věnovat těmto oblastem, vnímám to jako přínosnější časovou investici než vyučování předmětů, které jsou pro mě jen okrajové,“ přiznal 19letý František, další z účastníků projektu.
Během března si společně s dalšími studenty v projektu rozpracoval individuální rozvojový list s vlastní vizí a plány na konkrétní aktivity. „Všichni absolvovali webinář a konzultace s kariérovou poradkyní a talentovým koučem a začali první on-line kurzy a semináře. Každý si vždy stanoví cíle na následující týden, například přečíst čtyři kapitoly knihy Ogilvy o reklamě, absolvovat 40 ze 120 lekcí on-line kurzu Content Marketing v kostce a zvládnout tříhodinový webinář o Instagram marketingu. O týden později pak úkoly revidujeme a plánujeme další týden. Studenti se tak učí systematičnosti a mají kontrolu nad vlastním rozvojem,“ prozradila Lucie Mairychová.
Současný stav není pro většinu středoškoláků tragédií. Přišli sice o vyučování, zato získali čas a volnou ruku v samostudiu. „Doma občas bojuji s prokrastinací, ale jinak možnost učit se ‚podle svého‘ namísto ve škole vcelku vítám. Věnuji se hlavně tomu, co mě baví a z čeho chci maturovat. Mám tak víc prostoru pro svoji mimoškolní činnost, při které školím první pomoc, a to mi naprosto vyhovuje,“ uzavřel třetí maturant mezi účastníky projektu, 18letý Štěpán.
Další účastníci v projektu věnují svůj čas převážně on-line kurzům z oblastí technologií, marketingu a managementu. „K dispozici on-line je nespočet českých i zahraničních kurzů. Velká část opravdu kvalitních kurzů se dá nalézt zdarma, případně za 10 nebo 20 eur. Dražší jsou pak dlouhodobé například semestrální kurzy. Variantou je i přístup do vzdělávacích platforem, například slovenský projekt Learn2code nebo americká Coursera, kde za určitou cenu zájemce získá roční přístup ke všem on-line kurzům, které platforma nabízí. Velké množství kurzů pak na konci absolvování vystavuje studentovi certifikát, který může použít do životopisu nebo na Linkedin,“ vyjmenovala Lucie Mairychová.
Poznámka o projektu
Nový projekt Samsung Tvoje šance #FUTURESKILLS iniciátoraSamsung Electronics Czech and Slovak, s. r. o., má za cíl připravit mladé lidi na změny na trhu práce a naučit je dovednosti, které jim otevřou možnosti pro lepší uplatnění v jakékoli profesi. Po úspěšném projektu Samsung Tvoje šance, který v letech 2018 a 2019 podpořil nastartování vysněné kariéry celkem 21 znevýhodněných dětí, chce nový projekt Samsung Tvoje šance #FUTURESKILLS oslovit všechny mladé lidi bez ohledu na jejich zázemí a rodinnou situaci, aby jim pomohl v rozvoji dovedností budoucnosti. Realizátorem nového projektu Tvoje šance #FUTURESKILLS je Institut kariéry a rozvoje, z. s., jehož zájmem je mimo jiné medializovat problematiku vědomé volby kariéry a motivovat, aby se volba budoucího zaměstnavatele odvíjela od osobních hodnot.
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...