Studenti

Článků v rubrice: 331

Chtěl bych být operátorem jaderného reaktoru

Ještě nemají dokončenou školu, ale mají velkou šanci stát se operátory na jedné z našich dvou jaderných elektráren. Vhodný psychologický profil, ale i znalosti a motivace devíti vysokoškolských studentů oslovily náboráře Skupiny ČEZ. Ti studenty zařadili do stipendijního programu. Při dobrých výsledcích tak každý z vybraných studentů může ročně od ČEZ získat až sto tisíc korun.

Fotogalerie (2)
Devět letošních studentů, kteří se dostali do stipendijního programu ČEZ (foto archiv ČEZ)

Perfektní pozornost, skvělá paměť, odolnost proti stresu, respekt k předpisům i autoritám a samozřejmě rozsáhlé technické znalosti. To jsou jen příklady požadavků, které klade ČEZ na své operátory. I proto náročným výběrem ročně projde pouze 5 – 7 procent uchazečů o prestižní pozice ve velínech obou českých jaderných elektráren. Budoucí zaměstnance hledá ČEZ už na středních a vysokých školách. Vedle odborných stáží, brigád, témat pro bakalářský a diplomové práce pak nejlepším nabízí navíc i stipendium. „Výše stipendia se odvíjí od studovaného ročníku a studijních výsledků. V maximální výši může dosahovat téměř sto tisíc za školní rok,“ uvedl Pavel Šimák, náborový expert Skupiny ČEZ.

Právě podepsalo smlouvu devět vysokoškoláků

Jsou mezi nimi studenti z  ČVUT  Praha, VUT Brno, ZČU  Plzeň a jeden stipendista je ze STU Bratislava. Do stipendijního programu se v letošním roce dostala i dívka, studentka třetího ročníku ČVUT FJFI. Ta by v budoucnu mohla usednout do křesla blokové dozorny v temelínské elektrárně.

Nové stipendisty čekají ještě jeden až tři roky studia a následně více než dvouletá odborná speciální příprava ve společnosti ČEZ. K reálnému řízení jaderného bloku by se tak mohli dostat v letech 2022 - 2025. Jen letos ČEZ do jaderných elektráren na pozici operátora přijal 13 lidí.

Dohromady je na obou jaderných elektrárnách celkem dvě stě operátorů

Musejí mít vysokoškolské vzdělání technického směru, čistý trestní rejstřík, prověrku NBÚ, odpovídají psychologický profil, a zvládnout více než dvouletou přípravu zakončenou státní zkouškou.

Pozn.: Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 12,3 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílejí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Tajemství komplexu menších spliceozomů

V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...

Úvaha nad vysokorychlostními vlaky

Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail