Úspěšný start zkušebního provozu ve finském úložišti jaderných odpadů
První fáze zkušebního provozu v úložišti použitého jaderného paliva Onkalo byla úspěšně dokončena umístěním zkušebních kontejnerů, oznámila finská ...
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře upozorňuje na programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.
ZAPOJ SE DO SKUPINY SDRUŽUJÍCÍ STUDENTY A MLADÉ PROFESIONÁLY SE ZÁJMEM O KOSMONAUTIKU
Studuješ nebo jsi na začátku své kariéry a zajímáš se o kosmonautiku? Chceš víc informací o tom, jak se do této oblasti aktivně zapojit? Chtěl bys poznat další mladé lidi se stejným zájmem? Pokud jsi odpověděl ano, pak je tu pro tebe skupina Czech Space Network. Skupina sdružuje středoškoláky a studenty vysokých škol. Další informace na adrese: http://www.czechspace.cz/cs/czech-space-network-0.
SPIN YOUR THESIS! 2016: VÝZVA PRO STUDENTSKÉ HYPERGRAVITAČNÍ EXPERIMENTY NA VELKÉ CENTRIFUZE ESA
Vysokoškolští studenti budou mít opět šanci pracovat na velké centrifuze (LDC) v centru ESA/ESTEC. ESA přichází s výzvou pro podávání návrhů studentských experimentů v prostředí hypergavitace v rámci programu Spin Your Thesis! 2016. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu 2015. Určeno pro vysokoškoláky. Další informace na adrese: http://www.czechspace.cz/cs/spin-your-thesis-2016.
ZERO ROBOTICS: VYZKOUŠEJTE SVOJE ZNALOSTI VE STUDENTSKÉ SOUTĚŽI V PROGRAMOVÁNÍ ROBOTICKÝCH KOULÍ NA ISS
Miniaturní experimentální družice, neboli Spheres robots, pohybující se uvnitř ISS, opět ožijí díky programům připraveným středoškolskými studenty z členských zemí ESA. První kolo soutěže Zero Robotics High School Tournament začne 12. září 2015, registrace soutěžních družstev bude otevřena do 30. září 2015. Určeno pro středoškoláky. Další informace na adrese: http://www.czechspace.cz/cs/stredoskolska-soutez-zero-robotics.
WORKSHOP GALILEO TEACHER TRAINING PROGRAMU ESA PRO STŘEDOŠKOLSKÉ UČITELE
ESA vyhlašuje již šestý kurz vzdělávacího programu Galileo Teacher Training (GTTP) pro středoškolské učitele fyziky a přírodovědných předmětů z členských a spolupracujících států ESA. Uzávěrka přihlášek je 21. září 2015 v 09:00 SELČ. Kurz je určen pro střední školy. Další informace na adrese: http://www.czechspace.cz/cs/workshop-programu-galileo-pro-ucitele.
CSO NA PODZIM VYHLÁSÍ NOVOU MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ ODYSSEUS
Odysseus II je projekt, který zaštiťuje celoevropskou soutěž Odysseus. Jejím cílem je inspirovat mladé lidi k zapojení do výzkumu vesmíru. Do soutěže, která byla vyhlášena 1. září 2015, se mohou zapojit všichni žáci a studenti ve věku 7 až 22 let a jejich učitelé, kteří se zajímají o obory astronomie a kosmonautika. Soutěž je určena pro základní, střední i vysoké školy. Další informace na adrese: http://www.czechspace.cz/cs/odysseus-bude-vyhlasen-v-zari-2015.
PODEJTE PŘÍSPĚVEK DO NEJVĚTŠÍ KONFERENCE ESA O DÁLKOVÉM PRŮZKUMU ZEMĚ KONANÉ V PRAZE
Ve dnech 9.-13. května 2016 proběhne v Kongresovém centru Praha ESA Living Planet Symposium zaměřené na diskusi a prezentaci posledních vědeckých výsledků a aplikací dálkového průzkumu Země v kontextu programu a družic ESA. Termín pro podání abstraktů příspěvků do programu konference je 16. října 2015. Konference je určena pro vysoké školy. Další informace na adrese: www.czechspace.cz/cs/living-planet-symposium-2016.
STUDENTSKÉ RAKETOVÉ A BALONOVÉ EXPERIMENTÁLNÍ STARTY REXUS/BEXUS 2016-2017
Švédský národní kosmický výbor a Německá kosmická agentura vyhlašují ve spolupráci s ESA další výzvy pro vysokoškolské studenty k podávání návrhů na experimenty pro starty výškových sondážních raket REXUS a stratosférických experimentálních balonů BEXUS. Uzávěrka podávání návrhů je 19. října 2015. Další informace na adrese: http://www.czechspace.cz/cs/rexusbexus-2016-2017.
FLY YOUR THESIS! 2016 - STUDENTSKÉ PARABOLICKÉ LETY SE VRACEJÍ
Po tříleté přestávce vyhlašuje Odbor vzdělávání ESA další ročník programu Fly Your Thesis!, v rámci kterého mohou týmy vysokoškolských studentů otestovat své vědecké a technologické projekty v mikrogravitačním prostředí během parabolického letu Zero-G. Uzávěrka přihlášek experimentů je 21. září 2015. Účast v programu je určena pro vysoké školy. Další informace na adrese: http://www.czechspace.cz/cs/fly-your-thesis-2016.
ZÚČASTNĚTE SE SPACE GENERATION CONGRESS 2015 V IZRAELSKÉM JERUZALÉMĚ
Nezisková organizace Space Generation Advisory Council (SGAC), která podporuje mladé lidi se zájmem o kosmonautiku, pořádá v pořadí již 14. Space Generation Congress (SGC). Letos se bude konat od 8. do 10. října v izraelském Jeruzalémě, a to již tradičně před zahájením Mezinárodního astronautického kongresu (IAC). Kongres je určen pro studenty středních a vysokých škol. Další informace na adrese: http://www.czechspace.cz/cs/space-generation-congress-2015.
DĚTSKÁ VÝTVARNÁ SOUTĚŽ S EVROPSKOU SONDOU CHEOPS
V roce 2017 bude do vesmíru vypuštěna evropská sonda CHEOPS, určená ke studiu exoplanet. Na palubě ponese i kresby 3000 dětí z evropských států. Pokud jsi ve věku od 8 do 14 let, můžeš svůj výkres do vesmírné galerie přidat i Ty. Uzávěrka je 31. října 2015. Určeno pro žáky základních škol. Další informace na adrese: http://www.czechspace.cz/cs/detske-kresby-na-sonde-cheops.
Kontakty a další informace
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře, Prvního pluku 17, 180 00 Praha 8, Milan Halousek, Education and Outreach Consultant, tel.: 602 153 564, e-mail: halousek@czechspace.cz (na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů).
Další informace o programech pro studenty a mladé zájemce o kosmonautiku najdete na stránkách Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz/cs/prilezitosti/vzdelavani
O úspěších českých studentů na mezinárodních akcích si můžete přečíst na webových stránkách http://www.czechspace.cz/cs/uspechy-studentu
První fáze zkušebního provozu v úložišti použitého jaderného paliva Onkalo byla úspěšně dokončena umístěním zkušebních kontejnerů, oznámila finská ...
Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...
Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.
Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...
Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...