Studenti

Článků v rubrice: 329

Stříbrujáři na Expo Science Asia v jordánském Ammánu

V úterý 5. srpna 2014 se pod záštitou Asociace malých debrujárů České republiky vydala do Jordánska na soutěžní přehlídku studentských vědeckých projektů Expo Science Asia 2014 jedenáctičlenná delegace žáků, studentů a pedagogů ze Stříbra, Nymburka, Petřvaldu a Hustopečí. V jordánském Ammánu představilydebrujárské týmy čtyři projekty: Fascinující fyzika (Nymburk – Mgr. David Michálek, Adolf Toman), Fyzika a chemie pro děti (Petřvald – Ilona Křižáková, Nikola Kovalová), Fyzika může být zábava (Stříbro 1 – RNDr. Naděžda Zíková, Daniel Sůva, Jan Kalčík) a Fyzikální experimenty s plechovkami od nápojů (Stříbro 2 a Hustopeče – PhDr. Jitka Soukupová, Mgr. Miloslava Kuncová, Jana Nedvědová, Šárka Pomyjová).

Fotogalerie (7)
Příprava na zahajovací ceremoniál výstavy

Pohár putoval do Stříbra

Na Expu Science Asia 2014 154 žáků a studentů 25 zemí představilo 72 projektů, z nichž odborná porota ocenila pohárem deset nejlepších. Jeden z pohárů putuje i do České republiky. Za projekt Fyzikální experimenty s plechovkami od nápojů ho získaly debrujárky ze Stříbra Jana Nedvědová a Šárka Pomyjová.

Kromě čtyřdenní prezentace projektů na stáncích, prezentace před odbornou porotou, prohlídky výstavy jordánským princem a slavnostního ceremoniálu, kde poháry vítězným týmům předával jordánský princ Hamzah, připravili pořadatelé Expa pro účastníky i několik zajímavých výletů. A tak jsme měli možnost na vlastní kůži otestovat hustotu Mrtvého moře, prohlédnout si nabatejské skalní město Petra, římské divadlo a Citadelu v Ammánu a hlavně získat spoustu nápadů, zážitků a nových přátel.

Zážitky a zajímavosti

  • Koupali jsme se 390 metrů pod hladinou světového oceánu,
  • Jordánské děti mohou mít i více matek, tři ženy v jedné rodině jsou běžnou záležitostí,
  • Prohlédli jsme si skalní město Petra, kde se natáčel film Indiana Jones a poslední křížová výprava,
  • Výstava se konala pod záštitou jordánské královny Noor, poháry oceněným týmům předával jordánský princ Hamzah,
  • Mrtvé moře má hustotu 1240 kg/m3,
  • V Jordánsku je nezdvořilé dávat nohu přes nohu, protože ukázat někomu podrážku boty je urážkou,
  • Ceny v taxíku jsou dobré a ještě lepší, za stejnou trasu někteří z nás zaplatili 5 JOD, někteří 2 JOD, je dobré mít v taxíku usměvavou blondýnku,
  • Festivalu se zúčastnili veškeří vedoucí představitelé MILSETu.

 

MILSET

(Movement International pour le Loisir Scientifique et Technique) je nevládní nezisková organizace sdružující organizace zaměřené na volnočasové vzdělávání v oboru vědecko-technických programů pro mladé po celém světě. Mezi jeho hlavní poslání patří podpora a rozvoj vzdělávacích aktivit v oblasti vědy a techniky, organizování vědeckých aktivit pro mládež (mezinárodní výstavy, letní školy, konference) a podpora členských organizací.

Jitka Soukupová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail