Studenti

Článků v rubrice: 329

Světová jaderná univerzita

Ve čtvrtek 4. září byla v Londýně slavnostně založena Světová jaderná universita (World Nuclear University).

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Zatím jen virtuální, tedy bez budovy a škamen, avšak s malou skupinkou lidí, kteří v Londýně zajišťují její administraci. Zakládajícími organizacemi jsou MAAE a OECD NEA jako představitelé států a vlád, WANO jako zástupce provozovatelů jaderných elektráren a WNA (World Nuclear Association) jako představitel jaderného průmyslu.
Universita si klade za cíl vytvořit a rozvíjet nadnárodní spolupráci mezi vysokým školstvím v oblastech podporujících rozvoj jaderných znalostí a dovedností. Chce vytvořit mezinárodní standardy v akademickém světě jaderné oblasti, které by zajišťovaly srovnatelnou úroveň dosaženého vzdělání na zapojených vysokých školách. Snažení bude zaměřeno také na dosažení vysoké odbornosti a výkonnosti provozovatelů jaderných zařízení, etiku jejich jaderného chování a kulturu provozování jaderných zařízení. Dále bude WNU usilovat o zvýšení porozumění veřejnosti a zvyšováni její znalosti o jaderných oborech.
Národními zástupci za Česko jsou ČVUT a UJV Řež. Zakládajícími členy jsou školy nebo ústavy ze 23 států světa. Podrobnosti se dozvíte na http://www.world-nuclear-university.org .

John
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail