Studenti

Článků v rubrice: 329

…náctiletí míří s ČEZ k „dobrodružství poznání“

Víte, co to je Mandelbrotova množina? Nevíte-li, nevadí. Každopádně Stanislav Basovník, devatenáctiletý gymnazista z Kroměříže, se v této sféře matematiky pohybuje jako ryba ve vodě. Jeho práce Vícerozměrná Mandelbrotova množina zvítězila v letošním národním finále soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Do finále tohoto již 12. ročníku se probojovalo se svými pracemi celkem 24 středoškoláků. Jejich projekty zahrnovaly celou škálu oborů, od informatiky přes robotiku, ekologii, geologii až k paleontologii. Nechyběl mezi nimi ani výzkum nazvaný Úsměv teenagera, zabývající se prevencí ústní hygieny u mládeže.
Generálním sponzorem této soutěže, kterou pořádá Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET), je ČEZ, a to již od zrodu tohoto soutěžního klání. Zároveň již tradičně nad touto akcí přebírá záštitu i předseda Akademie věd České republiky.
Nebylo tedy náhodou, že slavnostního otevření výstavy 24 nejlepších středoškolských projektů se 21. dubna v budově Akademie věd zúčastnil i Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a Václav Pačes, nově zvolený předseda Akademie.
„Fandím vám a blahopřeji k výsledkům. Já sám jsem vždycky toužil být zapojen do dobrodružství poznání a podařilo se mi to,“ řekl mimo jiné Václav Pačes, jinak význačný genetik, před tím, než společně s Martinem Romanem přestřihli slavnostní pásku.
„ČEZ je již tradičně partnerem této soutěže. Vidíme, že budoucnost je v technice a ve vědě, a vy jste svými projekty prokázali, že jste ve vašem věku šestnácti, sedmnácti či osmnácti let skvělí. I naší ambicí, ambicí ČEZ, je být nejlepší a víme, že toho lze dosáhnout jen s týmem nejlepších lidí, podobných jako jste vy. Proto se domnívám, že podporujeme správnou věc a šikovné mladé lidi, kteří jsou schopni rozvíjet českou vědu a držet krok českých znalostí se zahraničím,“ uvedl v krátkém projevu Martin Roman.
Nejlepší čeští středoškoláci budou moci brzy porovnat výsledky svého bádání se svými vrstevníky ve světě: nejdříve v Belgii, poté v červenci na mezinárodní výstavě v Santiagu de Chile a příští rok je čeká cesta na obdobnou soutěž do USA. Proto odborná porota vedená docentem Josefem Rosenkranzem přihlížela i k tomu, jak jednotliví finalisté jsou schopni obhájit své práce v angličtině.

Pavel Pošusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail