Studenti

Článků v rubrice: 321

Tady bych rád pracoval

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Bylo jich celkem osm, čtyři dívky z Jihočeské university, tři chlapci z ČVUT a jeden Polák, který studuje na stipendium EU. Všichni by po skončení vysoké školy rádi nastoupili do největší české energetické firmy. Někteří chlapci projevili zájem již před stáží, po jejím skončení překvapivě i děvčata. První týden absolvovali základní školení pro vstup do kontrolovaného pásma elektrárny, navštívili simulátor blokové dozorny, měli exkurzi na vodní elektrárny Kořensko a Hněvkovice a seznámili se s fungováním Skupiny ČEZ. Druhý týden proběhl přímo v provozu jaderné elektrárny.

BYLA JSEM ZVĚDAVÁ
„Především mě zajímalo, jak to na jaderné elektrárně vypadá a chodí v praxi. Přeci jenom jsem měla informace jen z druhé ruky a byla jsem zvědavá, jak práce na Temelíně opravdu probíhá.“ Říká studentka Jihočeské university České Budějovice Milena Korandová a pokračuje: „Jsem ráda, že jsem se mohla podívat do kontrolovaného pásma, tam mě zaujala přísná opatření již při vstupu a přísná pravidla pohybu a práce. Všechno je podřízeno radiační bezpečnosti pracovníků. Měla jsem možnost se seznámit s měřicími přístroji. V závěru stáže jsem pracovala na oddělení osobní dozimetrie, kde jsem pomáhala při vyhodnocování osobních filmových dozimetrů pracovníků elektrárny.“ Milena má část studia oboru aplikované radiobiologie a toxikologie ještě před sebou. „Uměla bych si nyní docela dobře představit, že po škole najdu své profesní uplatnění na Temelíně. Určitě budu pro budoucnost s jadernou elektrárnou počítat jako s jednou z možností svého uplatnění v životě,“ říká studentka.

JÁ UŽ MÁM JASNO
Písečák, student strojní fakulty v Praze Jan Pleskač, má již celkem jasno. „Rád bych na Temelíně pracoval. Podle toho, co jsem se tu dozvěděl, však není vůbec sranda se například prokousat přes psychotesty. Uvidíme. Nicméně vzhledem k zaměření mého studia bych rád našel uplatnění buď přímo jako operátor, anebo jako jiný technický pracovník. Ještě mě ale čeká pár let studia oboru mechaniky tekutin a energetiky,“ říká student. „Během stáže jsme díky neuvěřitelně ochotným lidem mohli vidět prakticky vše, co nás zajímalo. Pro mě osobně byla nejzajímavější bloková dozorna, odkud se reaktor řídí, a dále turbína.“

JAK NA TO
Provozovatel českých jaderných elektráren ČEZ se chodí pravidelně prezentovat na veletrhy pracovních příležitostí, veletrh Kariéra a tzv. Career Days na vysokých školách. Nabízí studentům spolupráci s možností ucházet se o různá zajímavá místa, například o místo operátora jaderných elektráren. Prostřednictvím stáže je možné získat další informace a seznámit se s jadernými elektrárnami zblízka. „Stáž nám potvrdila, že možnost pracovat v budoucnu na Temelíně nebo Dukovanech je určitě zajímavá. Byla by to práce, ve které bychom beze zbytku uplatnili naše technické vzdělání,“ přikyvují studenti.


KONTAKTY PRO ZÁJEMCE
Personální oddělení JE Temelín: 381 103 119
Personální oddělení JE Dukovany: 561 105 514
V jaderných elektrárnách najdou uplatnění jak absolventi magisterského, tak bakalářského typu studia.
www.cez.cz - rubrika kariéra
kariera@cez.cz

Václav Brom
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail