Studenti

Článků v rubrice: 329

Skupina ČEZ na Zelené stezce

Zelená stezka a Zlatý list je soutěž, kterou vyhlašuje Český svaz ochránců přírody pro žáky základních škol (a odpovídajících tříd nižšího gymnázia). Okresní kolo této soutěže v Hradci Králové organizovalo v letošním školním roce Biskupské gymnázium B. Balbína. Více než stovka studentů soutěžila 22. dubna v parku na soutoku Orlice a Labe.

Fotogalerie (6)
Dendrologické stanoviště, úkolem studentů bylo poznat předložené dřeviny

Kdo soutěžil
Studenti soutěží ve dvou kategoriích: kategorie M (mladší žáci: žáci ZŠ do 6. třídy včetně), kategorie S (starší žáci: žáci ZŠ 7. – 9. třídy). Soutěžní týmy v jednotlivých kategoriích jsou zpravidla šestičlenné. Více o soutěži: www.smop.cz

Co museli soutěžící zvládnout
Na jednotlivých stanovištích stezky museli soutěžící prokázat znalosti z ekologie, ochrany přírody, životního prostředí, zoologie, botaniky apod. Součástí soutěže bylo určování rostlin a živočichů. U jednotlivých stanovišť byli přítomni odborníci z muzea, Agentury ochrany přírody a krajiny a vysokých škol. Z každého z deseti stanovišť si hlídka mohla za splněné úkoly odnést maximálně 10 bodů.

Doprovodný program připravila společnost ČEZ Obnovitelné zdroje
Jedno ze stanovišť připravili pracovníci Informačního centra Obnovitelné zdroje a vodní elektrárna Hučák. Doprovodným programem pro účastníky byla návštěva expozice centra, kde mohli účastníci vyslechnout Čtvero ročních období Antonia Vivaldiho tvořící působivý doprovod prezentaci obnovitelných zdrojů. V informačním centru si prohlédli i vzácné historické stroje a modely generátorů elektřiny a seznámili se s moderním využitím obnovitelných zdrojů energie. Zároveň se pobavili u různých her, které této věkové kategorii netradiční formou přibližují problematiku obnovitelných zdrojů energie. Pohráli si s plachetnicemi, solárními autíčky, absolvovali počítačové hry simulující nejrůznější situace ze světa obnovitelných zdrojů energie. Na funkčním modelu mohli vyvolat i umělé tornádo.

Spokojenost na straně návštěvníků i organizátorů
Podle zájmu a hodnocení pedagogů i žáků zaznamenala celá akce úspěch. Zasloužili se o něj všichni organizátoři. Partnery pro odborné zajištění soutěže byli Východočeské muzeum a Univerzita Hradec Králové. Záštitu soutěži poskytly ČSOP, Královéhradecký kraj a Skupina ČEZ. Na organizaci se podíleli i učitelé a studenti vyšších ročníků našeho gymnázia.


Celá soutěž proběhla díky ochotě řady lidí, kteří se ve svém volném čase věnují aktivitám zaměřeným na rozvoj dětí a mládeže. Děkujeme sponzorům, jejichž podpora umožnila připravit víc než jen pouhou soutěž, takže každý účastník si mohl odnést odměnu.

Ivo Králíček
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail