Studenti

Článků v rubrice: 321

Astronomická expedice 2013

Vesmír svou krásou i velikostí fascinuje lidstvo již od nepaměti. Zároveň však pro mnohé jeho hlubina představuje tajemno, kterého se obávají. Naštěstí se ale většinou nenechali zastrašit. Zvědavost byla silnější než obavy a následovalo několik století, během nichž badatelé pronikali stále hlouběji a hlouběji do tajů vesmíru. Stále je co objevovat a hlavně obdivovat! Pokud patříte mezi nadšence, které uchvátila krása hvězdného nebe, pak právě pro vás je určena každoroční Astronomická expedice. Odhrne pomyslnou oponu vesmírného tajemna a vtáhne vás do jeho neuvěřitelného světa. Expedici pořádá Hvězdárna v Úpici, Hvězdárna, planetárium Brno a sekce České astronomické společnosti – Amatérská prohlídka oblohy.

Fotogalerie (2)
Souhvězdí Labuť
(autor Jirka Los, Canon EOS 60 D mod., objektiv: Tamron SP 17-50 mm F 2,8 XR Di II VC, montáž: EQ6, ohnisko: 45 mm, počet expozic: 15, délka expozic: 3 min, clona: 4,0, ISO:1600, datum: 19./20. 7. 2012 21:28-23:39UT, zpracování: MRaw

Malebné Podkrkonoší, kde ještě světla měst nepřezářila krásu hvězdného nebe, každý rok láká mladé nadšence-astronomy nejen z celé České republiky, ale i ze Slovenska či Polska. Letošní 55. ročník Astronomické expedice se uskuteční ve dnech od 3. do 18. srpna. Expedičníkem – jak si účastníci Expedice říkají – se mohou stát již zkušení pozorovatelé noční oblohy, stejně tak jako úplní začátečníci v tomto oboru ve věku od 15 do 25 let.

Co je na programu

Program Expedice je velmi bohatý. Tvoří ho řada přednášek z nejrůznějších oborů astronomie, ale i dalších přírodovědných oborů, jako je geologie či meteorologie. Poskytnou vám mnoho zajímavých informací o Sluneční soustavě, galaxiích, hvězdách, asteroidech, ale i například o naší planetě Zemi. V přednáškách, které vedou vysokoškolští studenti či pracovníci hvězdáren, se dozvíte vše potřebné a ještě mnohem více. Již tradičně jsou jako přednášející zváni velikáni české vědy (v minulosti to byl např. Jiří Grygar či Petr Kulhánek).

Nudit se nebudete ani v čase mezi přednáškami. Už jste někdy vytvářeli krátery na Měsíci? Nebo si zblízka prohlédli povrch Slunce? Víte co se stane s žárovkou v mikrovlnné troubě? Na tyto a další otázky dostanete odpověď během řady zajímavých fyzikálních experimentů.

Hlavní je pozorování

Hlavní náplní programu je samozřejmě pozorování noční oblohy. Cygnus, Plejády, M82 a Vega. Že vám tyto pojmy nic neříkají? Ale to přece vůbec nevadí, vše se včas dozvíte. Naučíte se základům orientace na noční obloze, budete umět poznávat souhvězdí letní oblohy. Zjistíte také, že na obloze můžete kromě hvězd pozorovat další zajímavé objekty – hned za humny je třeba náš nejbližší souputník Měsíc. I planety naší soustavy zaručují zajímavou podívanou. A pokud se vydáte za hranice Sluneční soustavy, můžete obdivovat krásu mlhovin, hvězdokup nebo galaxií.

Hvězdné nebe můžete zaznamenávat pomocí astrofotografie či CCD kamery. Na své si přijdou i nadšenci v oboru radioastronomie. Přiučit se můžete také astronavigaci, tj. určování polohy pomocí sextantu.

Pozorování východem Slunce nekončí. Přes den lákají pozorování slunečních protuberancí nebo skvrn. Povrch Slunce si můžete zkusit přímo zakreslit!

Pokud vás zajímá více, podívejte se na stránky Astronomické expedice http://expedice.astronomie.cz

Na setkání s Vámi se těší

Eliška Duchková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail