Studenti

Článků v rubrice: 329

Letní univerzita: příležitost získat vysněné zaměstnání

Stejně jako v předchozích letech se mohou studenti technických vysokých škol i letos zúčastnit v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany dvoutýdenní odborné stáže „Letní univerzita”. Na jejím programu jsou přednášky, odborné semináře i praktické seznámení s pracovními postupy. Letní univerzita přináší zkušenosti, kontakty i nabídku profesní spolupráce. Na tu letošní se můžete přihlásit do 30. dubna.

Fotogalerie (2)
David Hégr u demontovaného rotoru turbíny v Jaderné elektrárně Temelín

O práci pro Skupinu ČEZ uvažoval i někdejší student David Hégr. Dnes je projektovým manažerem a společně s kolegy odpovídá za přípravu a realizaci projektů pro obě naše jaderné elektrárny v oblasti skladování použitého jaderného paliva. Letní univerzity se zúčastnil v roce 2010 po dokončeném 1. ročníku magisterského studia.

Jakou vysokou školu jste studoval?

Nejdříve strojní průmyslovku v Liberci. Bakalářský titul mám z tamní Technické univerzity, kde jsem studoval informatiku a logistiku na fakultě mechatroniky. Na stejné univerzitě jsem se potom v oboru nanomateriály a nanotechnologie stal inženýrem. Nyní pokračuji v navazujícím doktorském programu fakulty strojní ve spolupráci s Ústavem jaderného výzkumu. Ve Skupině ČEZ pracuji od 1. listopadu 2011.

Jak jste se o Letní univerzitě dozvěděl?

Od personalistů ČEZ a od Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Měli na univerzitě společnou každoroční přednášku.

Váhal jste s přihláškou na Letní univerzitu nebo jste se přihlásil okamžitě?

Samozřejmě jsem nejprve zvažoval, co mi Letní univerzita může nabídnout, jaký má pro mne význam. Zaujal mě program a líbilo se mi, že mě potenciální zaměstnavatel zve přímo do provozu, aby mě s ním seznámil. A navíc zdarma. Vyhodnotil jsem to jako příležitost.

Na co z průběhu Letní univerzity nejraději vzpomínáte?

Pamatuji si především partu lidí, kteří ji se mnou absolvovali, na vysokoškoláky z celé republiky. Každý jsme rozuměli jiným oblastem techniky, byli zvyklí nahlížet věci různými způsoby, a řešit problémy s odlišným přístupem. Stáž také nabízí možnost zjistit, na jaké úrovni jsou vaši kolegové z jiných škol. Získal jsem představu, jaká mě čeká konkurence u pracovních pohovorů. A v neposlední řadě jsem našel nové kamarády.

A z odborného hlediska?

Každý den nás čekala nová témata a jiný program. Během prvních dní mne například nejvíce fascinovala jedinečnost a velikost jaderné elektrárny, nikdy před tím jsem ji nenavštívil. Utkvělo mi hlavně zkoumání a zjišťování, jaký má co výkon a jaké jsou parametry elektrárny. Obdivoval jsem také technický přehled a odbornou erudici přednášejících. Při věcném a srozumitelném výkladu zvládali obratem odpovídat také na nejrůznější dotazy studentů.

A co doprovodný program?

Ano, byl poměrně různorodý, plný sportovních i kulturních aktivit. Rozhodně jsme se nenudili. Každý si mohl vybrat, čeho se chce zúčastnit.

Během Letní univerzity jste složil i test psychodiagnostických předpokladů pro práci na jaderném zařízení, byl náročný?

Ani ne. Test obsahuje úlohy, jimž porozumí každý. Neprověřuje technické znalosti, vědomosti nebo obecný přehled. Je zaměřen na psychiku a schopnost se soustředit. Myslím, že není čeho se bát.

Jak jste spokojen ve svém současném zaměstnání?

Velice. Cením si především toho, že nás nadřízení vnímají jako kolegy a nechávají nám prostor na realizaci našich myšlenek. Je to práce, která má smysl. Podílím se na významných projektech, což mě motivuje. V neposlední řadě si vážím i toho, že při práci mohu studovat. A také interní podpory výuky cizích jazyků. ČEZ je firma zaměstnávající vzdělané a schopné lidi, spolupráce s nimi je fajn.

Lucie Ehrlichová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail