Rozhovory

Článků v rubrice: 43

Portrét: Kateřina Uksová

Autorkou fotografií je Kateřina Uksová, studentka druhého ročníku Soukromé střední školy reklamní tvorby v Praze.

Fotogalerie (5)
Ilustrační foto

Kateřina fotografuje fotoaparáty Minolta a Flexareta, které si zatím půjčuje od tatínka.

A jak se vlastně k fotografování dostala?
"Od malička jsem takový čumil - ráda si věci podrobně prohlížím, a právě to mně profese fotografa umožňuje. Když se dívám přes objektiv fotoaparátu, vidím vše okolo sebe jinak, líp, blíž, detailněji. Jako fotograf vnímám svět mnohem zajímavější, ve všem, co vidím, se snažím najít kontext, příběh. Fotka není jen cvakání spouště."

Kateřina nejraději fotografuje portréty a moderní architekturu. Má ráda strohost a minimalismus. Častým námětem jejích prací se staly moderní budovy, sídliště, továrny, letiště atd. Právě proto se jednoho dne rozhodla na-vštívit a vyfotit také jadernou elektrárnu Temelín.

"Temelín vnímám jako velmi zajímavé téma obrovské moderní budovy uprostřed krásné krajiny. Příroda v okolí Temelína mě velmi překvapila. Netušila jsem, že v bezprostřední blízkosti velké jaderné elektrárny může být takový klid a ticho rušené jen zdáli doznívajícím zvukem cirkulárky. Když jsem hledala vhodné místo pro focení, vyplašila jsem nejen bažanty a koroptve, ale i několik zajíců a srnku... Nejvíce mě však překvapilo, jak mohou být chladící věže zajímavé... Jen mě mrzí, že jsem kvůli bezpečnostním opatřením nemohla k elektrárně blíž, fotky ba pak dopadly určitě mnohem lépe."

VÍTE, ŽE

obrovské chladicí věže má každá tepelná elektrárna, ať na fosilní paliva, či na jádro, jen a jen kvůli turbíně? Voda, která chladí kondenzátory u turbín, se vede do věží, kde se rozstřikuje sprchami na chladicí konstrukce z PVC. Padající vodu chladí studený vzduch, který věž komínovým efektem nasává z okolí. Temelínské chladicí věže jsou vysoké 155 m, mají tvar rotačního hyperboloidu a jsou tvořené jen tenkou betonovou skořepinou. Kromě sprchového systému umístěného ve výšce asi 20 m jsou celé duté. Při plném provozu každá odpařuje asi 0,4 metru kubického vody za sekundu. Ke každé 1000 MW turbíně patří dvě chladicí věže.

Kristýna Augustová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail