Rozhovory

Článků v rubrice: 43

Nový předseda Učené společnosti

Doktor Jiří Grygar, člen redakční rady Třetího pólu, se stal novým předsedou Učené společnosti. Za všechny naše čtenáře mu ze srdce blahopřejeme a hned jsme mu položili několik otázek.

Fotogalerie (1)
Ondřej Grepl

Co je to Učená společnost?
Jde o občanské sdružení českých badatelů ze všech oblastí přírodních i společenských věd, které se hlásí k tradici a cílům učených společností, jež vznikaly v českých zemích již od poloviny 18. století. První z nich byla založena v Olomouci již r. 1746 pod latinským názvem Societas eruditorum incognitorum jako vůbec první učená společnost v tehdejší Rakousko-Uherské monarchii, ale dlouho nepřežila. Další Soukromá učená společnost vznikla v Praze r. 1771. Do řad Královské české společnosti nauk postupně patřily mj. takové osobnosti jako lingvisté Josef Dobrovský a Josef Jungmann, matematik Bernard Bolzano, historik František Palacký, fyzik Christian Doppler a jako její poslední předseda další matematik Bohumil Bydžovský. Podobně jako sesterská Česká akademie věd a umění (založená z iniciativy mecenáše Josefa Hlávky r. 1891 ještě pod patronací císaře Františka Josefa I.) byly totiž obě instituce zrušeny komunistickým režimem r. 1952. Přerušená dějinná tradice byla fakticky obnovena až ustavením současné Učené společnosti České republiky ze společné iniciativy prof. Otto Wichterleho a prof. Rudolfa Zahradníka v květnu 1994. Ustavující zasedání Společnosti se konalo ve Vlasteneckém sále Karolina v Praze, tedy v téže místnosti, kterou někdejší České společnosti nauk přiřkl k jednáním císař Josef II.

Jak se stát jejím členem?
Členové jsou přibíráni každoročně na valných shromážděních stávajících členů na základě náročného důvěrného výběrového řízení a dvoukolových tajných voleb.

Jakou vyvíjí činnost?
Od samého počátku se členové Učené společnosti snaží, aby jejich činnost přinášela prospěch těm, kdo usilují o povznesení vzdělanosti a vědění v našem národě. Podrobnosti obsahuje internetová stránka: http://www.learned.cz
Od r. 1998 pořádáme každoročně v budově Akademie věd v Praze dvě prestižní vědecké přednášky (v dubnu a listopadu), na které zveme hlavně studenty středních či vysokých škol, ale i další zájemce. Tyto přednášky předních členů Učené společnosti mají naprosto výjimečnou úroveň a přednáškový sál praská pokaždé ve švech.
Již od r. 1996 se nám daří – přirozeně též zásluhou osvícených mecenášů – udělovat prestižní ceny za významné vědecké práce nečlenů Učené společnosti v kategoriích vědeckých pracovníků a mladých vědeckých pracovníků (do 35 let). Porozumění mecenášů pak umožnilo od r. 1998 udělovat ceny také středoškolským studentům, kteří se věnují s mimořádným úspěchem odborné činnosti, nezřídka na vynikající vědecké úrovni. Jsem přesvědčen, že právě tito studenti se vědě už nikdy neodcizí a za nějakých deset či patnáct roků budou oporou budoucí české i světové vědy a jednou i našimi nástupci, kteří povznesou prestiž Učené společnosti v očích domácí i světové veřejnosti.
S předsedou Učené společnosti rozmlouvala KD

Karla Dubská
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail