Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Výlet na Dlouhé stráně

Dlouhé stráně jsou jedním ze skvostů Česka. V roce 2005 je čtenáři zvolili v anketě za největší "Div České republiky". Jedinečná stavba obří přečerpávací vodní elektrárny leží v Jeseníkách a ročně láká nespočet turistů a dalších zvědavců. Elektrárna je naprostým technickým unikátem a jednou z největších elektráren tohoto typu na celém světě. Pyšní se třemi "nej": největší reverzní vodní turbína v Evropě - 325 MW (a jsou zde dvě); elektrárna s největším spádem v České republice - 510,7 m; a největší instalovaný výkon v ČR - 2 x 325 MW.

Začínáte plánovat výlety na slunečné jarní víkendy? Návštěva Jeseníků spojená s výstupem k horní nádrži nebo s exkurzí v elektrárně Dlouhé stráně je skvělou volbou.

Fotogalerie (3)
Horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně má objem objem 2,72 miliónů krychlových metrů vody. (Zdroj: ČEZ)

Technický skvost

Vodní elektrárna je zasazena do krásné zelené přírody Jeseníků a její horní nádrž leží na vrcholu hory Dlouhé stráně ve výšce 1350 metrů nad mořem. Přírodu chráněné krajinné oblasti však nehyzdí žádné rozsáhlé betonové stavby. Strojovna s turbínami a dalším příslušenstvím je ukrytá v podzemí. Na první pohled tedy můžeme vidět pouze dvě vodní nádrže, ze kterých právě ta horní je oblíbeným cílem turistických výstupů. Úkolem elektrárny je vyrovnávat potřebu elektrické energie. Pokud je elektřiny nadbytek, elektrárna čerpá vodu do horní nádrže, naopak v případě, že je nutné elektřinu vyrobit, voda se shora žene dolů přes turbínu. Dá se říci, že přečerpávací vodní elektrárna je vlastně jediným dosud zvládnutým způsobem "skladování" elektřiny - ve formě potenciální energie vody v horní nádrži. Uvidíme, jestli se jí v budoucnu vyrovnají bateriové systémy, které jsou zatím v plenkách. Technických informací chtivý turista se může objednat na exkurzi, v Infocentru si poslechnout výklad a shlédnout film a pak navštívit podzemní kavernu v nitru hory a elektrárnu si prohlédnout. (Rezervace míst on-line na www.dlouhe-strane.cz.)

Turistický skvost

Výchozím bodem pro zdolání trasy k horní nádrži jsou Kouty nad Desnou, odkud vede nová šestisedačková lanovka k Rozhledně u Tetřeví chaty, z níž je vidět široko daleko do malebné krajiny Jeseníků. Po pěkné asfaltové cestě se dostanete až k vrcholu, kde stanete na okraji dechberoucího vodního díla. Jsou zde připravené i cyklostezky: od horní stanice lanovky k horní nádrži (4 km), od horní nádrže sjezd po asfaltové cestě až do Koutů nad Desnou (16 km) nebo do Loučné nad Desnou (17 km). V areálu Kouty je možné zapůjčit kola, koloběžky i in-line brusle. Účastníky předem objednané exkurze odveze k nádržím speciální ekologický autobus. Vjezd soukromým autům není povolen.

Jeseníky - další tipy na výlety

Kouty nad Desnou nabízejí mnoho možností krásného ubytování, odkud je možné vyrazit na další skvělé výlety po okolí. Nabízí se třeba hora Praděd, která je nejvyšším vrcholem Jeseníků a také Moravy. Na jejím 1492 metrů vysokém vrcholu se tyčí telekomunikační věž, na kterou je možné vyjet výtahem jako na rozhlednu. Dalším ‘nej’ je Vysoký vodopád, nejvyšší vodopád Jeseníků, ležící na Studeném potoce. K vodopádu vede přibližně 3 kilometry dlouhá trasa z vrcholu hory Praděd, tyto výlety se dají skvěle spojit do jednoho dne. Krásné ubytování naleznete také v nedaleké Bělé pod Pradědem, odkud je blízko k naučné stezce Rejvíz a Mechovému jezírku. Ve Velkých Losinách stojí za návštěvu unikátní areál významné technické památky - ruční výrobny papíru -, která zejména z pohledu více než čtyřsetleté kontinuity tradiční ruční papírenské výroby nemá v oblasti střední Evropy obdobu.

Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně můžete navštívit i virtuálně zde: http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dlouhe-strane/

Barbora Baráthová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Dominikánská republika vymýtila středomořské ovocné mušky

V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail