12. srpna 2002
Kam patří techno music?
Hudba vzniká složením několika melodií, tónů, popř. díky lidskému hlasu. Techno music je navíc o zvucích a rytmech. O zvucích a rytmech, které nevyloudíte z žádného hudebního nástroje, z žádného lidského hrdla. Pouze z elektronických přístrojů, které se pro tvorbu této hudby využívají.
Jak zpívají stroje
Představte si, že vyrazíte do obrovské továrny a tam budete nahrávat různé zvuky strojů. Zvuky ve srovnání s běžnými zcela atypické, přesto zvuky zajímavé, zvláštní, chladné, kovové, zvuky které nelze slyšet jinde. S touto nahrávkou si pak sednete a zvuky, které jste nahráli, začnete skládat do sebe, tak abyste dosáhli jistého rytmu. Funguje to? Podařilo se vám docílit zajímavé melodie? Právě jste vytvořili kousek techno skladby – gratuluji.
Autoři techno skladeb to nemají tak složité, nemusí navštěvovat továrny a tam nahrávat zvuky, které využijí při své tvorbě. V dnešní elektronické době si sednou do studia, obklopeni celou řadou přístrojů, které nahrazují jedoucí továrnu a v klidu studia mohou vytvářet svou budoucí skladbu.
Nejenom zvuky továrny jsou zvuky, které inspirují autory. Inspiraci lze hledat v jakékoliv opakující se činnosti, či opakujícím se pohybu, zkrátka všude tam, kde lze vnímat uměle vytvořený rytmicky se opakující zvuk. Vždyť i ve slavném českém filmu „Jáchyme, hoď ho do stroje“ bylo použito techno skladby, kterou ze sebe vydával právě stroj tisknoucí grafy.
Techno si v obýváku nevychutnáte
Techno nepatří mezi hudební styly, které byste si mohli maximálně vychutnat v křesle svého obývacího pokoje jako klavírní koncert. Techno se nejlépe vnímá právě v místech odkud vzešlo, tedy v místech blízkých průmyslovým objektům, nebo přímo v nich.
A tak lze potkat party techno-fandů v těch nejzvláštnějších prostorách jako jsou tovární haly. O co víc je prostor zajímavější o to víc přitahuje pořadatele těchto akcí. Prostory zcela „syrové“ si pořadatelé okouknou a začnou s nimi pracovat tak, aby hala neztratila kouzlo průmyslového objektu a zároveň byla příjemným místem pro strávení hezkého večera a noci. Přípravy jsou vždy rozděleny do několika fází. Je nutné připravit akci po technické stránce, tudíž připravit kvalitní zvukový aparát, nespočet světel, lasery, videoprojekci, a to vše postavit do míst odkud bude tato show nejvíce působivá. Dále připravit doprovodný program, místa pro odpočinek a občerstvení a v neposlední řadě kvalitně zabezpečit hygienické zázemí. V prostoru tím vznikne někdy i malé městečko, které nabídne každému nějakou tu zajímavůstku „přímo na tělo“.
Summer Expose
Tak také vznikla party Summer Expose, která se již po několik let vždy koná v blízkosti té nejmonumentálnější stavby v naší republice, u jaderné elektrárny Temelín. Ano, již po tři-kráte jsme mohli vnímat kulisu jaderné elektrárny jako kulisu pro techno party. Místo jako stvořené pro tuto hudbu, místo přímo exklusivní.
Každý rok ke konci června vyrostlo na asfaltovém parkovišti velké pódium, pod kterým se první prázdninový víkend sešlo přes tisíc lidí, kteří přišli přivítat léto a prázdniny právě na tuto party. Na party, kde bylo mimo uznávaných evropských DJ’s, kteří presentovali nejen svou techno produkci, možno shlédnout úžasnou světelnou show podporovanou videoprojekcemi a laserem, který předváděl opravdu nezapomenutelné kousky. Vše gradovalo ve chvíli, kdy laser zamířil své paprsky na chladící věže elektrárny a na nich vytvářel ty nejzajímavější obrazce. Tento pohled zcela vystihnul kontrast techno hudby a stavby. Kontrast, který je pro tuto hudbu tak přirozený.
I v letošním roce se této akce dočkáme a to 29. 6. 2002, tedy opět v první prázdninový víkend. I pro tentokrát se pokusíme o maximální kontrast, kterého lze díky elektrárně dosáhnout. I pro tentokrát se pokusíme nabídnout pohled zcela nezapomenutelný. I pro tentokrát se pokusíme dovést techno music do míst, ze kterých vzešlo.