Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Rekord do Guinessovy knihy

8. března 2002 bylo do české přílohy Guinessovy knihy rekordů zaznamenáno, že poprvé v dějinách člověk vlastní silou vyráběl na rotopedu elektřinu, aby si tak ohřál 1 litr vody. Za 30 minut usilovného šlapání dokázalo desetičlenné družstvo ohřát vodu z 19,86 na 80,40 °C.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Stalo se tak v Dukovanech, při soutěži Duhový šampionát, která byla vyhlášena pro střední školy právě při příležitosti té „kulaté“ výroby 200 mld kWh. Střední školy z celé republiky soutěžily nejprve korespondenčně ve znalostním kvízu o jaderné energetice. V semifinále se desetičlenná družstva nejlepších z nich utkala na speciálně upravených rotopedech, které přeměňovaly energii svalů soutěžících na energii rotace a pak na elektřinu, která v topné spirále zahřívala 1 litr vody. Ve finále, konaném právě 8. 3. v Dukovanech, nejusilovněji šlapali borci Gymnázia na Slovanském náměstí z Brna, druhé bylo gymnázium Strakonice a třetí gymnázium Jaroměř. Vítězové pro svou školu získali počítače v hodnotě 100 000 korun a pro sebe horská kola. „Nikdy by mě nenapadlo, jaká je to dřina! Ani klukům, co šlapali přede mnou, jsem nevěřila, teprve když jsem na kolo nasedla sama, zjistila jsem, že to není jako projet se po silnici,“ zadýchaně nám svěřila zpocená členka vítězného družstva. „Až si teď doma budu zapínat rychlovarnou konvici, tak si na to vždycky vzpomenu a budu si těch kilowatthodin zatraceně vážit.“

Petr Spilka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail