Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Soutěž o nejlepší studentskou vědeckotechnickou práci

Fakt jsem vyhrál? Jsem šťastný jak blecha. Vždyť to nebylo jednoduché – moje katedra mne přihlásila do 5. ročníku soutěže vypsané ČEZ v elektrotechnických a energetických oborech. Kromě vědecké práce na téma Vývoj větrné energetiky v podmínkách ČR jsem si musel připravit plakát, presentaci a naučit se obhajovat své výsledky i v angličtině.

Fotogalerie (5)
Ilustrační foto

Přísná porota mne zkoušela 24. června na chodbě fakulty elektrotechnické, kde probíhalo celostátní finále – právě formou prezentací. Spolu se mnou zpovídali i další kolegy z ČVUT, Vysoké školy báňské – technické univerzity Ostrava, Západočeské univerzity v Plzni a Vysokého učení technického v Brně. Šest nejlepších účastníků z každého z pěti soutěžních oborů vyhrálo desetidenní zahraniční zájezd na vybraná vědeckotechnická pracoviště. Hurá! Tak jedu!

První den - středa 22. 9.
(Praha • Norimberk • Grenoble) Prvého dne bylo vůbec nejdůležitější se sejít a odjet. Nakonec jsme vyrazili kolem 21. hodiny z Prahy přes Plzeň, kde jsme nabrali zbylou část účastníků zájezdu, a Norimberk, kde se k nám připojili dva účastníci ze Slovenska, kteří byli v Německu na stáži.

Druhý den - čtvrtek 23. 9.
(Grenoble) Kolem 8. hodiny ranní nás probudil organizátor zájezdu a přivítal nás i odborný doprovod tvořený doc. Rosenkranzem, prof. Tlustým a ing. Vybíralíkem. To už jsme byli ve Francii a mířili ke Grenoblu, kde nás čekala exkurze do firmy Schneider Electric, která montuje vypínače pro vysoké napětí. Nejdříve jsme se šli podívat do showroomu se stálou expozicí zařízení k distribuci elektrické energie a pak jsme navštívili montážní halu, kde se montují vypínače ve skříňovém provedení. Před ubytováním v hotelu Formule 1 jsme si prohlédli město, zejména jeho historické části.

Třetí den - pátek 24. 9.
(Grenoble) Toho dne jsme navštívili výzkumný institut Laue Langevin, kde se využívá k experimentům s neutrony jaderný reaktor (špičkový výkon 60 MW) a urychlovače. Institutem nás provedl dr. Kulda, jeden z Čechů, kteří zde pracují. Odpoledne jsme si prohlédli olympijské sportoviště, konkrétně skokanské můstky nad Grenoblem, kde si Raška v roce 1968 na zimních olympijských hrách skočil pro zlatou medaili.

Čtvrtý den - sobota 25. 9.
(Grenoble) Sobota nás zavedla na výlet do Alp. Nejdříve jsme se zastavili u menší akumulační vodní elektrárny na Barrage du Chambon ve výšce 1044 m n. m. Poté jsme pokračovali do sedla Col du Lautaret (2058 m n. m.), odkud „vrcholová“ skupina vyrazila do sedla Col de Laurichard (2654 m n. m.) a „údolní“ skupina šla na procházku údolím.

Pátý den - neděle 26. 9.
(Grenoble • Carcassonne • Toulouse) Po snídani jsme naložili kufry do autobusu a vyrazili pár set kilometrů do města Toulouse. Jeli jsme skoro celý den s krátkou zastávkou na středověkém hradu Carcassonne. Po dosažení cíle v Toulouse jsme ještě stihli prohlídku historického centra.

Šestý den - pondělí 27. 9.
(Toulouse • Poitiers) Dopoledne jsme navštívili firmu AIRBUS, která vyrábí dopravní letadla, a pak jsme pokračovali další stovky kilometrů v cestě směrem na Poitiers, kam jsme dorazili až za tmy.

Sedmý den - úterý 28. 9.
(Poitiers) Tento den jsme skoro celý strávili v parku obrazů Futuroscope, kde je velké množství kin s různým druhem filmové produkce. Jednak 3D filmy, filmy s dynamickými křesly, která se pohybují podle děje filmu, kino s produkcí filmu 360°, při jehož sledování vidíte i za sebe. Po obědě s místním zastupitelem jsme odjeli do města Poitiers a prohlédli si jeho historickou část s několika gotickými kostely.

Osmý den - středa 29. 9
(Poitiers • Amboise • Paříž)
Čas našeho zájezdu se pomalu začínal nachylovat, a proto jsme vyrazili k Paříži, která byla poslední zastávkou naší cesty po Francii. Cestou jsme se zastavili v městečku Amboise a u blízkého zámku Le Clas Lucé, ve kterém bádal renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. Je v něm zachována jeho pracovna a mnoho z jeho objevů. V parku před zámkem jsou umístěny některé jeho modely v životní velikosti. Do hotelu v Paříži jsme dorazili skoro za tmy.

Devátý den - čtvrtek 30. 9.
(Paříž) V Paříži jsme si prohlédli centrum a šli se podívat na Sacré Coeur na Montmartru. A pak vyrazili prohlížet krásy Paříže: Vítězný oblouk, Eiffelovku, Trocadero, Invalidovnu, Place de La Concorde s nejznámější a nejprestižnější ulicí v Paříži Champs-Elysées, chrám Madelaine a Operu. Pak jsme si to ještě zopakovali za nočního osvětlení. Do hotelu jsme jeli metrem, což je v Paříži také zážitek.

Desátý den - pátek 1. 10.
(Paříž) Čekal nás poslední den v Paříži a i ve Francii. Dopoledne jsme se šli podívat do Paláce objevů na nábřeží Seiny. V paláci jsme se zúčastnili prezentací některých vědních oborů - např. o kapalném vzduchu, elektromagnetismu a elektrostatice. Prezentace byly doplněny zajímavými pokusy. Odpoledne jsme se opět rozešli po Paříži prohlédnout si ještě zahrady, které vedou z náměstí La Concorde k Louvru, a samozřejmě Louvre a Notre Dame. Potom jsme se ještě prodrali zácpou v centru města a nabrali směr na Českou republiku.

Jedenáctý den - sobota 2. 10. (domů) V noci jsme překročili hranice s Německem a bylo to znát, protože se zhoršila kvalita povrchu dálnice. Kolem 9. hodiny jsme se rozloučili s Plzeňáky. Do Prahy jsme se dostali kolem půl jedenácté – rozloučili se a rozešli do svých domovů.
To nejlepší, co vám nakonec můžu poradit, je: pokud studujete nějakou vysokou školu v oboru energetika nebo elektrotechnika, přihlašte se do příštího ročníku soutěže a vyhrajte!

Tomáš Sýkora
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Dýchání

Kontrola (řízení) dechu dokáže více, než jen pomáhat lépe dýchat. Také zlepšuje zdraví a pomáhá vám více porozumět sami sobě.

Vincente Queral a jeho ultra malý stelarátor UST-1

Tvořivost a nápaditost některých nadšenců je bezbřehá. Přečtěte si příběh, jak technik a konstruktér sestrojil ve Španělsku doma v garáži jednoduchý stelarátor (ve skutečnosti velmi ...

Pouliční osvětlení na Měsíci

Soukromá společnost získala finanční prostředky od americké vlády, aby postavila vůbec první „pouliční osvětlení“ na Měsíci – vysoké stavby o velikosti Sochy svobody, ...

Fyzika v praxi: Staň se vědcem v Turnaji mladých fyziků!

Máte chuť ponořit se do světa vědy, vyzkoušet si roli fyzika a řešit reálné fyzikální problémy? Turnaj mladých fyziků (TMF) je soutěž pro studenty středních a žáky základních ...

Od životního prostředí k radiační vědě a technologii

„Odvažte se skočit,“ radí Hildegarde Vandenhoveová všem mladým profesionálům. Tohle motto jí pomáhalo po celou dobu kariéry, která ji dovedla až na současnou pozici ředitelky divize ...

close
detail