Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Kalamita

Před koncem roku vám jistě neunikly zprávy o sněhové kalamitě. Možná jste i vy patřili k obyvatelům nedobrovolně ponořeným do tmy. Určitě jste nadávali na „ty energetiky, co to zase dělají, jak to, že to hned neopraví...“ a tím „hned“ jste mysleli tak maximálně třicet vteřin...

Příroda nám každou chvíli ukáže, že jsme na ni krátcí. A zvedne varovný prstíček: „Jste moc závislí na elektřině!“

Agenturní zprávy suše konstatují:
„Po páteční vichřici o síle orkánu, která se přehnala přes území Ústeckého a Libereckého kraje, byla zaznamenána jedna porucha na vedení velmi vysokého napětí, dále 61 poruch na vedeních vysokého napětí a 411 poruch na vedeních nízkého napětí. Oprava zařízení si vyžádá částku převyšující 10 mil. Kč.“

„Kalamitní situace na severní a střední Moravě se postupně stabilizuje, energetikům se podařilo během noci a dnešního dopoledne opravit 90 poruch na vysokém napětí. Během noci energetici zaznamenali 120 poruch na vedení vysokého napětí a více než 350 poruch na nízkém napětí. Nejvíce postiženy byly podhorské a horské oblasti, nejhorší situace je na Vsetínsku, Novojičínsku, Frýdeckomístecku, Frýdlantsku a Třinecku. Bez elektřiny se v různých časových intervalech ocitlo cca 100 000 obyvatel. V terénu pracuje 50 osádek poruchové služby posílených o další elektromontéry a zaměstnance údržby, vybavené speciální technikou.“

„Silný vítr, který zasáhl východočeský region, způsobil v jedné chvíli okolo 20 výpadků na linkách vysokého napětí a 100 výpadků na linkách nízkého napětí. Nejvíce postižené lokality jsou Trutnovsko, Semilsko, Orlické hory, Žamberecko, Poličsko.“

„Dne 7. 12. mezi 8. a 9. hodinou ranní bylo zaznamenáno 3 200 telefonátů na poruchovou linku.“

Spotřebitel se spravedlivě rozčílí:
„Zatracení energetici. Co tam zase dělají? Ani dovolat se jim člověk nemůže. Já mám přece na svoji elektřinu právo!“
Co myslíte? A má příroda právo nás zasypat náhle tunami mokrého sněhu? Ona má.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail