Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Vzhůru dolů

Slunce, moře – to láká většinu lidí v létě. Modravé hlubiny a divukrásné barvy – to láká amatérské potápěče. Zévy, krabi, žraločí zuby – to už je adrenalín. O tom a také překvapivě o něčem úplně jiném jsme si povídali s Pavlem Šimákem, personalistou z temelínské elektrárny, potápěčem a fotografem.

O čem je potápění?

Potápění, technicky vzato, je o fyzice kapalin a plynů, především o saturaci a desaturaci plynu v kapalině pod tlakem. Fotografování pod hladinou je o vlastní technické stránce fotografování a pak o znalosti vlastního přírodního prostředí a zákonitostí života v něm.

Aha, je vidět, že pracujete mezi fyziky… Ale neříkejte, že berete potápění stejně jako práci v elektrárně.
Je to úžasný doplněk. Relax od celoročního shonu, ale zároveň vzrušení a dobrodružství. Stejně jako na elektrárně musí se i potápění řídit přesnými pravidly, zodpovědností a disciplinou. Musíte předem vědět, do jaké vody vstupujete, co vás tam může čekat, znát chování podmořských proudů, ale i různých živočichů. Stane se, že potkáte i žraloka. Hazard není na místě. A pak je to také hlavně o kráse, o pokoře před krásami a silami přírody. Tam i tam.

V jakých vodách jste se potápěl?

Začínal jsem samozřejmě v českých lomech. Komfort ponorů je zde poznamenán nižší teplotou a viditelností. Rád se do sladké vody vracím, má své kouzlo. Po revoluci a otevření hranic jsme se vrhli na Chorvatsko. Po nárůstu cen a omezení volného potápění v Chorvatsku jsme objevili Egypt.

Je tenhle koníček drahý?
Týden v Hurghadě se dá pořídit běžně kolem sedmi tisíc korun a pětidenní potápěčský program kolem 120 eur. Lepší potápěčské dovolené řešíme najmutím celé lodi a definováním si lokalit, které chceme vidět. Celý potápěčský svět závidí Evropě blízkost a dostupnost Rudého moře. The Brothers, St. Johns, Zabargad, Rocky Island – to jsou místa, na která nelze zapomenout.

Které mořské živočichy máte nejraději? Rád vzpomínám na pilobřichy (zeus faber). Úžasná ryba, dokázal jsem v hejnu „skalárů“ strávit celý noční ponor. Zeus je v Chorvatsku vnímán jako mytická ryba. Je to dravec a obvykle doprovází hejna sleďů. Velmi rádi ho vidí rybáři. Tam, kde se objeví, nebývá nouze o úlovek. Falešné oko na boku, které ve skutečnosti slouží ke klamání kořisti, je dle legendy otisk palce svatého Petra, který rybu uchopil, aby jí z úst vyňal zlatou minci.

Potápíte se sám?
Kdepak. Za ta léta jsme si vytvořili relativně stabilní partu. Například rád se ve skupině potápím s kamarádem, který pracuje na dukovanské elektrárně.

Jak se slučuje práce na jaderce s potápěním?
Asi byste se divila, kolik kolegů z elektrárny se zabývá obdobnými koníčky. Jen v rámci Sportovního svazu elektrárny Temelín působí 18 různých sportovních klubů, od stolního tenisu, turismu, cyklistiky až po vodní lyžování. Fyzici a technici nejsou žádní suchaři. Jaderná elektrárna je v podstatě o hlubokém poznání a zvládnutí přírody. Sporty jsou principiálně více či méně o tomtéž.

Na počátku jste prozradil, že pracujete jako personalista na Temelíně. Čím se nyní zabýváte?
Temelín patří společnosti ČEZ. To je dnes velmi úspěšná firma. Být její součástí je ohromně motivující a současně je to i obrovská příležitost se neustále něco učit a zlepšovat. Právě teď pracujeme na projektu „managerského rozvojového auditu“. Česky řečeno jde o to poznat možné oblasti rozvoje jednotlivých pracovníků a pomocí individuálního plánu rozvoje zvýšit jejich hodnotu a výkonnost.

Chcete na závěr něco říct našim čtenářům? Chci jim říct, aby se nebáli ani potápění, ani fyziky. Chceme do našich řad jak na temelínské, tak i dukovanské elektrárně přizvat nové kolegy – vysokoškolské absolventy technických oborů. Teď právě přijímáme nové lidi na místa operátorů sekundárního okruhu. Odtud mají otevřený další postup na nejprestižnější místa v elektrárně.

Na shledanou!

fotografie na této dvoustraně a na titulce © Pavel Šimák

Pavel Šimák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail