Recenze

Článků v rubrice: 83

Elektroenergetika v českých zemích
(Retrospektiva na prahu 21. století)

CD sebe samo představuje jako encyklopedické dílo rozvedené na 1873 normalizovaných stánkách s 2581 obrázky, grafy a tabulkami.

Fotogalerie (5)
Ilustrační foto

Autorem je Ing. Miroslav Kubín, DrSc., kapacita v naší elektroenergetice z nejvyšších a někdejší ředitel dnes již zaniklých Českých energetických závodů (pozor, neplést si s ČEZ). Publikace je obsahově velmi zajímavá a nalezneme v ní mnohem více, než slibuje název. Pojednává o elektřině jako formě energie, o historii rozvoje energetiky, přestavuje dnešní zdroje energie s jejich možnostmi a výhledem do budoucna, podrobně rozebírá komponenty elektrických systémů (kabely, pojistky, transformátory...) a pozornost věnuje i energetické politice a legislativě. Probíraná témata jsou zpracována a podána velmi fundovaně a objektivně (což mi u v podstatě propagační publikace nepřijde jako úplně samozřejmé).
Na začátek je zařazena krátká kapitola o elektřině jako formě energie. Jsou zde uvedeny zvláštnosti elektřiny a především jsou rozebrány transformace druhů energie a jejich účinnosti, což považuji za snad nejdůležitější aspekt v elektroenergetice. Pro mne osobně byla rozhodně nejzajímavější kapitola Moderní zdroje. Pojednává o obnovitelných zdrojích a o jaderné energetice. Je zde ucelený přehled celé řady technologií s teoretickými a praktickými hranicemi jejich možností, zhodnocením jejich výhledu do budoucna a vzájemným porovnáním. Víte, jak se získává energie čerpáním studené vody z hloubky oceánu, jak lze získat maximální teplo spálením uhlí, jak se liší tokamak od stelaratoru, jaké typy vrtulí mají větrné elektrárny? V této kapitole se vše dovíte.
Zbývá se krátce zastavit u technického provedení. Celé dílo nemá přehledný obsah (obsah má a vypadá i hezky, ale záhy zjistíte, že se špatně orientujete). Velmi postrádám tlačítko “Zpět”, které by mne vrátilo zpátky do obsahu.
Za podstatný neduh považuji kvalitu obrázků. Jsou převážně naskenované z různých dokumentů a skript a nelze je zvětšit jinak než změnou rozlišení monitoru.CD obsahuje také asi 10 animací, které kdyby tam nebyly, asi by se nic moc nestalo. Dovolím si tvrdit, že animace evropské unie a životního prostředí jen zabírají místo na disku (čert ho vem) a připravují o čas toho, kdo si je pustí.

CD si můžete objednat na adrese redakce. Pro studenty a školy zdarma!

Robert Chudý
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail