Recenze

Článků v rubrice: 82

„Odpadáři“ vydali novou publikaci

Významný francouzský osvícenec a filozof Voltaire kdysi napsal, že s knihami je to jako s lidmi – jen velmi malý počet něco znamená, zbytek se ztrácí v množství. Takovou výjimečnou knihou je nová odborná publikace „Odpady a jejich zpracování“. Vydala ji společnost Vodní zdroje Ekomonitor (Chrudim 2014, 1. vyd., 344 str., ISBN 978-80-86832-80-7) nákladem pouhých 600 výtisků. Publikace obsahuje aktuální informace jak pro odborníky, tak i pro všechny čtenáře, zajímající se o životní prostředí.

Fotogalerie (1)
Titulní stránka knihy

Autorem knihy je přední český odborník v oblasti odpadů, učitel již několika generací chemických inženýrů a vědeckopedagogický pracovník Ústavu chemie ochrany prostředí, který je součástí Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, prof. ing. Mečislav Kuraš, CSc. Jeho nové dílo navazuje na předchozí publikace „Odpady, jejich využití a zneškodňování“ (1994) a „Odpadové hospodářství“ (2008).

Využívat nebo odstraňovat?

Aktuálním multidisciplinárním technologickým odvětvím, jež se zabývá od těžby surovin přes výrobu, dopravu a spotřebu produktů až po jejich odstranění, se stalo odpadové hospodářství (Waste Management). Soustřeďuje se na předcházení nebo omezení vzniku odpadů a nakládání s nimi takovým způsobem, abychom je mohli využít jako druhotné suroviny v původní nebo upravené formě a aby jen minimálně ohrožovaly životní prostředí.

S odpady lze v principu zacházet dvojím způsobem – využívat je nebo odstraňovat. Předpokládaný trend nakládání s odpady bude charakterizovat zejména přechod od skládkování odpadů k jejich recyklaci a energetickému využívání. Odpadové hospodářství kromě toho významně předchází mnohým globálním i lokálním enviromentálním problémům (vztahům mezi přírodním prostředím a společenským vývojem), jako jsou klimatické změny, rozklad ozonové vrstvy, poškození ekosystémů (ochrana biologické diverzity) a vyčerpání přírodních zdrojů v důsledku málo účinných recyklačních systémů. Tradiční názory na odpady jen jako zdroje znečištění se postupně posunují k novým perspektivám, které budou odpady považovat za zdroj podporující další vývoj společnosti směrem k udržitelnému rozvoji. Jako příklad lze uvést využití energie z tepelného zpracování (spalování) odpadů k výrobě elektřiny a tepla.

Zájem o odpady již od školních lavic

V dnešní době znalost základních ekologických principů, včetně otázek produkce a odstraňování odpadů z výrobních procesů i z oblasti spotřeby (komunálních odpadů), již není jen doménou hrstky nadšených ochránců přírody a úzké skupiny vědců a techniků. Ekologické aspekty stále častěji zahrnují do všech stavebních, dopravních, průmyslových a energetických projektů. Jejich respektování je významné i na politické a správní úrovni. Proto se také mimo jiných hledisek tvorby a ochrany životního prostředí stává moderní odpadové hospodářství v různé šíři poznání součástí vzdělávání na středních a zejména vysokých školách technického či přírodovědného zaměření.

Jak na ně

Třináct základních kapitol publikace v logické návaznosti řeší podrobnější specifika jednotlivých oblastí odpadového hospodářství. Podrobně se zabývá zejména odpady z výrobních činností – odpady z těžby, dopravy a zpracování nerostných surovin a ropy, odpady z průmyslových procesů, jako z průmyslu chemického, farmaceutického, kožedělného, textilního, sklářského, keramického, potravinářského a papírenského průmyslu, a dále z výroby a zpracování plastů, kovů, barviv a nátěrových hmot. Zabývá se také odpady z energetiky, z oblasti stavebnictví, lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu. Věnuje se i radioaktivním a zemědělským odpadům. Nezapomíná ani na možnosti jejich zpracování.

Další pasáže publikace se věnují komunálním odpadům, elektrickému a elektronickému odpadu, odpadům z dopravy, zdravotnickým odpadům a některým odpadům speciálním. Své místo v knize má i hierarchie odpadového hospodářství, nástroje a opatření k předcházení a omezování vzniku odpadů a jejich recyklace, tepelné, biologické, fyzikální a chemické zpracování a skládkování.

Od historie k novým materiálům

Úvodní kapitoly obsahují informace o historickém vývoji, současném stavu odpadového hospodářství (včetně nových technologií a trendů) a o příslušných právních předpisech České republiky a Evropské unie. Závěrečná kapitola pojednává o nových materiálech, z nichž vzniknou „odpady budoucnosti“, jako jsou kompozitní materiály, nanomateriály, bioplasty, fotovoltaické panely aj. Text je obohacen přehledným seznamem odborných termínů používaných v odpadovém hospodářství, téměř pěti desítkami obrázků, seznamem použité literatury (158 citací) a věcným rejstříkem.

Profesor Mečislav Kuraš využil při tvorbě knihy metodu edukativního výkladu vyplývající z jeho odborných zkušeností a dlouholeté praxe jak v akademickém prostředí, tak z úzkého napojení na odpadovou praxi ve výrobních i spotřebních oblastech průmyslu a služeb.

Pro studenty, odborníky i laiky

Publikace je výjimečná hloubkou a rozsahem popisovaných problémů i svou přehledností. I když je koncipována jako vysokoškolská příručka technického a přírodovědného zaměření, najdou v ní užitečné informace také odborníci z výrobní praxe, manažeři na různých úrovních řízení, podnikatelé, pracovníci referátů životního prostředí krajských a místních úřadů, profesionální i dobrovolní pracovníci v oblasti ochrany přírody. A samozřejmě všichni čtenáři, kteří se zajímají o životní prostředí.

Tesařík Bohumil
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Úspěšný start zkušebního provozu ve finském úložišti jaderných odpadů

První fáze zkušebního provozu v úložišti použitého jaderného paliva Onkalo byla úspěšně dokončena umístěním zkušebních kontejnerů, oznámila finská ...

Jak buňky „umlčí" genomové zbytky starověkých virů

Pro organismy je klíčové, aby byly schopny kontrolovat, které geny se mají projevit  ve kterých buňkách a kdy. Předpokládá se, že přirozeně se vyskytující chemické ...

Jak rychle probíhá evoluce?

Dá se měřit tempo evoluce? Některé druhy se mohou vyvíjet velmi rychle - jen několik generací. Některé se nevyvíjejí, jsou statisíce let stejné. Když Charles Darwin v polovině 19.

Mikroskopie hlubokého mozku

Představte si, že byste do mozku instalovali „dopravní sledovací kameru“, která by dokázala detekovat buňky způsobující potíže a řítící se po mozkové dálnici ...

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail