Jak AI změní kvalitu vzdělávání?
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
Elektrokola zažívají poslední dobou obrovský boom. Oblibu získává tento dopravní prostředek doplněný o elektrický pohon zaslouženě. Na e-kolech snadněji a pohodlněji zdoláte náročnější terény a z jízdy se tak můžete radovat, ať je vaším cílem obchodní schůzka, horský vrchol nebo jen sladký domov po náročném pracovním dni. Ve městech se považují za „zelený“ dopravní prostředek. Proč byste si měli elektrokolo pořídit také a na co si dát při nákupu pozor?
„Prodej elektrokol se v České republice za poslední dva roky téměř ztrojnásobil. Ročně jich prodáme v řádech stovek kusů. A i jejich cena je poměrně příznivá. Kvalitní model můžete získat již v hodnotě kolem třiceti tisíc korun,“ říká marketingový ředitel Hervis Sport Jan Štádler. Dle jeho zkušeností se zákazníci pro nákup elektrokola rozhodnou zejména kvůli možnosti dojet bez velké námahy do větších vzdáleností, lehčímu překonávání kopcovitého terénu či ekologické jízdě po městě bez propoceného oblečení.
Výhody elektrokola
Výhody elektrokola při projíždění ucpanými metropolemi již dávno objevili i naši evropští sousedé. Na příklad v kopcovitých městech, jakými jsou Lisabon nebo Stuttgart, používá kola na elektrický pohon většina obyvatel. Pro Pražany by tak elektrokolo mělo být jasnou volbou. Ještě markantnější je nárůst prodejů e-kol v hornatých oblastech. Až 70 % všech cyklistů si ke zdolávání horského převýšení zvolí elektrokolo. „Při výběru elektrokola si pečlivě promyslete, jaký typ je pro vás ideální. Pokud jsou cílem vašich cest náročné kopcovité terény, doporučoval bych elektrokola se středovým pohonem. Pro ty, kteří budou jezdit převážně ve městech, je ideální model s předním pohonem. V nabídce jsou elektrokola městská, silniční, horská a treková – poslední dvě jmenovaná patří k nejžádanějším,“ radí zkušený nákupčí kol Martin Kvapil. Zároveň nabádá majitele elektrokol k pravidelné údržbě, která by se, zvláště pokud na kole delší dobu nejezdíte, měla skládat z občasného nabití baterie (ideálně tak jednou za dva měsíce) a předsezónní kontroly v odborném servisu. Důležité je hlavně správné seřízení brzd, na elektrokolech se nejčastěji používají kotoučové hydraulické brzdy.
Nezapomeňte nabíjet
Na nabíjení baterie byste neměli zapomenout po každé jízdě. Rekuperaci ještě většina elektrokol neumí. Netřeba příliš zdůrazňovat, že existují příjemnější situace než zůstat uprostřed táhlého kopce bez elektrického pohonu. V cestě můžete samozřejmě pokračovat i bez funkční baterie, ale vzhledem k tomu, že je elektrokolo znatelně těžší než to klasické, nebude jízda v kopcovitých terénech příjemná. Je potřeba mít také na paměti, že baterie se nevybíjejí stejně – déle vydrží lehké cyklistce na stezce podél řeky než stokilovému jezdci v horském terénu ve větrném počasí. Pokud tedy dopředu neznáte délku a dobu trvání vašeho výletu, doporučujeme vzít si s sebou nabíječku nebo náhradní baterku – ta však váží zpravidla kolem tří kil, takže se na zádech pronese. Naštěstí v Čechách i v zahraničí přibývá stále více míst, kde si můžete své kolo zdarma nabít. Baterie se vyndává pomocí speciálního klíče, takže k nabíječce stačí připojit pouze baterii, a ne celé kolo. V ideálním případě se nabíjecí stojany (označené oranžovou značkou Dobíjení elektrokol) nacházejí v blízkosti hotelů, restaurací či kempů. V současnosti je jich už přes šest set (nejvíce na jihu Čech) a jejich počet stále narůstá. Vy se mezitím posilňujete na další cestu a svoji energii dostává i vaše jednostopé vozidlo.
Sledujte předpověď počasí
Při chladném počasí může být kapacita baterie o 20 až 30 % nižší, tedy v zimě vydrží méně. Přehřátí baterie také ovlivňuje životnost. Nenechávejte ji v autě ani jinde, kde se v létě může zahřát na velmi vysoké teploty. Nabíjení baterie by se mělo dít při teplotě 15 °C až 20 oC. To je i ideální skladovací teplota.
Elektrokola jsou pro každého - ale šlapat se musí
Rychlost elektrokola je omezena na 25 km/h. Po jejím dosažení se elektromotor odpojí a vy šlapete dál jako na normálním kole. Pokud tedy toužíte po větší rychlosti, záleží už jen na síle vašich nohou a fyzické zdatnosti. Kdo by chtěl na kole spálit i nějakou tu kalorii, navolí si na řídítkách eko modus. Ten jezdci při jízdě jen lehce pomáhá. Na výběr máte z možností eko, tour, e-MTB a turbo. Mnohá elektrokola již mají možnost walk asistent, což využijete při tlačení kola.
K pořízení elektrokola je sice zapotřebí větší investice (20 - 55 tisíc korun), ale jedno nabití akumulátoru vyjde asi na 2,80 Kč a jeden kilometr jízdy tedy na přibližně 4 haléře.
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...