1. Pojedu po maturitě studovat vysokou školu v zahraničí. Musím studium v zahraničí hlásit českým úřadů?
Hlásit českým úřadů vycestování za účelem studia do jakékoli země světa není nutno. Z čl. 14 Listiny základních práv a svobod totiž vyplývá, že svoboda pohybu a pobytu je zaručena. Po vstupu České republiky do Evropské unie máte navíc možnost studovat v kterékoli z členských zemích unie za stejných podmínek jako každý jiný občan Evropské unie.
2. Kdy a v jaké formě mohu podat odvolání proti výsledkům přijímacího řízení na VŠ?
Tuto otázku řeší zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů. Protože však otázka lhůty pro odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí uchazeče o studium není v tomto zákoně výslovně upravena, postupuje se podle správního řádu. Lhůta pro podání odvolání činí 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí o nepřijetí uchazeče o studium. Připadne-li konec lhůty na den pracovního klidu, je posledním dnem lhůty nejbližší příští pracovní den. Odvolání je možné učinit písemně nebo v elektronické podobě podepsané zaručeným elektronickým podpisem. V případě písemného odvolání je lhůta zachována, jestliže poslední den této lhůty je odvolání podáno k poštovní přepravě.
3. O prázdninách jsem si na brigádě vydělal 15 tisíc korun. Slyšel jsem o možnosti vrácení daní. Kolik peněz mi vrátí a co pro to musím udělat?
Pokud hovoříte o brigádě, předpokládám, že jste student střední nebo vysoké školy. Pokud Vám zaměstnavatel srazil daň z příjmu vyplaceného na základě dohody o pracovní činnosti, můžete po uplynutí zdaňovacího období (kalendářní rok, v němž jste byl na brigádě) uplatnit žádost u finančního úřadu (jeho příslušnost se určuje podle místa Vašeho bydliště) o vrácení zaplacené daně. To učiníte podáním daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob po uplynutí zdaňovacího období, kde uvedete, že žádáte o vrácení přeplatku na dani ve výši odvedené zaměstnavatelem. Žádost je třeba doložit potvrzením o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a funkčních požitků, které je Vám povinen vydat zaměstnavatel. V roce 2005 činí nezdanitelná část základu daně 38 040 Kč na poplatníka a u studenta se tato částka zvyšuje o 11 400 Kč.
4. Mám na svém osobním počítači nelegální SW – hry. Může mi domácí počítač zkontrolovat policie?
Skutečnost, že máte na svém počítači nelegální SW – hry, je protiprávním jednáním, které lze kvalifikovat jako přestupek podle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, a za určitých okolností dokonce jako trestný čin podle trestního zákona. V rámci řízení o přestupku nemá policie (popř. správní úřad) možnost vstoupit do Vašeho bytu proti Vaší vůli a získat tak přístup k věcem ve Vaší domácnosti (počítač). Pokud však bude policie prověřovat okolnosti svědčící o spáchání trestného činu, může ve Vašem bytě vykonat domovní prohlídku a to i v případě, bude-li vyšetřovat jiné osoby. K domovní prohlídce je však vždy třeba, aby soud vydal příkaz k jejímu provedení.