Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Kongresovém centru na Vyšehradě v Praze proběhne v neděli 9. června 2024 již 19. ročník Mezinárodního robotického dne. Veřejnost se může kdykoli mezi 10. až 17. hodinou přijít podívat na robotické soutěže, ukázky či prezentace. Vstup je zdarma. V sobotu proběhnou neveřejné části soutěží.
Soutěží různé věkové kategorie. „Nejmladšímu je šest, nejstaršímu sedmdesát. Mladým nevadí, že soutěží s dospěláky, většinou je porazí,“ usmívá se ředitel akce, David Obdržálek z Matematicko-fyzikální fakulty.
Co bude možné vidět?
Jak vypadá soutěžní kategorie Zachraň medvěda?
Ztratil se mi můj oblíbený plyšák! Úkolem robota je v co nejkratším čase najít v určitém prostoru ztraceného medvěda a dovézt ho zpět domů. Kdo by nechtěl mít doma robota, který po něm bude uklízet hračky? Soutěž má dvě varianty: ve variantě "standard" mohou soutěžící postavit robota z čeho chtějí, ve variantě "stavebnice" soutěží roboti postavení z vybrané stavebnice. Podobná je kategorie TOY CLEANUP. Úkolem robota je uklidit hračky rozházené po pokoji. Soutěž se pořádá ve variantě „Beginner“, kde soutěží roboti řízení člověkem pomocí dálkového ovládání a „Advanced“, kde jsou roboti autonomní, tedy rozhodují se sami a člověk je nijak neovládá.
Další soutěže
FREE STYLE - Soutěž otevřená všem nadšencům. Máte výtvor, který se alespoň vzdáleně týká robotiky? Pak je tato kategorie přesně pro Vás.
KETCHUP HOUSE - Dvojice robotů soupeří ve skladu, kdo bude mít na konci zápasu více plechovek s kečupem. Ve skladu je až 12 plechovek kečupu a orientaci robotům usnadňují čáry na podlaze. Který z robotů si doveze víc plechovek na svou domovskou čáru?
LINE FOLLOWER - Roboti mají za úkol co nejrychleji sledovat černou čáru. Na dráze však mohou být různé překážky – rozdvojení a spojení tratě, předměty na trati a také přerušení trati. Uspět může jen ten, komu se povede zdolat všechny překážky.
MINI SUMO - Úkolem robota je vytlačit protivníka z ringu. Robot, který zůstane v ringu déle, vyhrává. Tato soutěž je letos určena pro roboty postavené ze stavebnice – celý robot je postaven výhradně ze součástek, které jsou obsaženy ve vybrané sadě.
PUCK COLLECT - Jeden robot sbírá modré, druhý červené puky. Jejich úkolem je vozit je do svých startovních oblastí v rozích hřiště.
ROADSIDE ASSISTANCE - Havárii na silnici je potřeba odstranit, místo řádně označit a náklad naložit na náhradní vozidlo. Kterému z robotů se podaří lépe zvládnout tuto nepříjemnou situaci?
Detailní pravidla najdete zde: https://robotickyden.cz/2024/souteze/pravidla/
"Roboty beru jako životné. I to, co sestavím z deseti součástek, má svoji duši", usmívá se organizátor Robotického dne, David Obdržálek z MFF Univerzity Karlovy.
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.