Počítače a internet

Článků v rubrice: 113

Využití umělé inteligence k objevení terapeutických protilátek

Bývalý vědecký pracovník EMBL (Evropská mikrobiologická laboratoř) zakládá start-up DenovAI – pro širší, rychlejší a levnější objevování protilátek pomocí pokročilého strojového učení a výpočetní biofyziky.

Fotogalerie (1)
Vědci z EMBL, kteří vyvinuli technologii pro navrhování proteinů řízenou umělou inteligencí. Zleva doprava: Michael Jendrusch, Kashif Sadiq, Jan Korbel. (Credit: Kinga Lubowiecka, EMBL)

Protilátky jsou důležitým nástrojem v arzenálu lidského imunitního systému proti nemocem. Připojují se k bakteriím, virům, plísním nebo toxinům a označují je ke zničení nebo odstranění z těla. Právě tato schopnost rozpoznávat a označovat cizí a škodlivé molekuly a organismy umožňuje terapeutické využití protilátek, včetně léčby nebo prevence nemocí, jako je rakovina, autoimunitní a metabolická onemocnění. Terapeutické protilátky nabízejí velký potenciál, ale výběr slibného kandidáta z miliard potenciálních protilátkových sekvencí je pracný, nákladný a v mnoha případech při identifikaci funkčních protilátek neúčinný.

Bývalý vědecký pracovník EMBL Kashif Sadiq nedávno založil start-upovou společnost DenovAI Biotech. Společnost vytvoří platformu v oblasti proteinového designu, výpočetního přístupu k návrhu proteinů (dosud se používá odvozování pomocí známé struktury). Společnost bude primárně vyvíjet biofyzikální řešení poháněné umělou inteligencí, které dokáže objevit potenciální protilátky a biologická léčiva s proteiny a navrhnout, které z nich by mohly být terapeuticky využity. V blízké budoucnosti může také poskytnout schopnosti nad rámec farmaceutických biologických látek, včetně diagnostiky, návrhu enzymů a biomateriálů. DenovAI bude stavět na nedávných pokrocích v predikci struktury proteinů, algoritmech umělé inteligence, výpočetních technikách molekulární biofyziky a zvýšené dostupnosti experimentálně stanovených struktur antigen-protilátka.

Prostřednictvím DenovAI se Sadiq snaží kombinovat umělou inteligenci a biofyziku k objevování sekvencí a struktur protilátek, které dokážou rozpoznat jakýkoli proteinový antigen a silně se na něj vázat. „Takový přístup ještě nebyl přijat,“ řekl Sadiq. „Zaznamenali jsme velký pokrok v oblasti terapeutických protilátek, od větší velikosti knihovny protilátek, až po funkčně orientované objevy, ale proces vývoje nových léků je stále neuvěřitelně pomalý, nesmírně drahý a neefektivní. Doufáme, že s podporou izraelské AION Labs a jejích partnerů vyvineme špičkové řešení, které zkrátí časovou náročnost objevů z měsíců na dny. To by mohlo dramaticky rozšířit rozsah protilátkové terapie na mnoho dalších onemocnění.“

DenovAI je podporována investicemi předních farmaceutických společností Pfizer, AstraZeneca, Merck a Teva s úzkou podporou Amazon Web Services (AWS) a další finanční podporou od Izraelského úřadu pro inovace a Izraelského biotechnologického fondu. DenovAI leží na průsečíku mezi biofyzikou, biotechnologií a umělou inteligencí, má potenciál způsobit revoluci v inovacích v objevování léků.

Sadiq působil ve výzkumné skupině Jana Korbela v EMBL v Heidelbergu, kde se spolupracovníky vynalezli technologii pro navrhování proteinů řízenou umělou inteligencí. S DenovAI hodlá Sadiq využít tuto technologii, která je licencována plně vlastněnou komerční dceřinou společností EMBL: EMBL Enterprise Management Technology Transfer GmbH (EMBLEM). Vedoucí skupiny EMBL Jan Korbel je pyšný, že DenovAI využívá potenciál terapeutických objevů řízených umělou inteligencí a staví na výzkumu pocházejícím z jeho laboratoře v EMBL. Biologové již dlouho využívají počítačové technologie k řešení biologických otázek. S nedávným významným pokrokem v metodách umělé inteligence se nyní otevírají velmi vzrušující příležitosti pro farmaceutický vývoj.

Evropská laboratoř molekulární biologie (EMBL) je evropská laboratoř biologických věd. Poskytuje vedení a koordinaci biologických věd v celé Evropě a její základní výzkum na světové úrovni hledá kolaborativní a interdisciplinární řešení pro některé z největších výzev současné společnosti. Poskytuje školení pro studenty a vědce, řídí vývoj nových technologií a metod v biologických vědách a nabízí nejmodernější výzkumnou infrastrukturu pro širokou škálu experimentálních a datových služeb. EMBL je mezivládní organizace s 28 členskými státy, jedním přidruženým členem a jedním potenciálním členem. Má pracoviště v Barceloně, Grenoblu, Hamburku, Heidelbergu, Hinxtonu poblíž Cambridge a v Římě.

 

Zdroj: EMBL

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail